Práve ste sa nasťahovali? Zariaďte si domov minimalisticky

Práve ste sa nasťahovali do nového bytu (domu) a čaká vás vybaľovanie a zariaďovanie príbytku? Toto je podľa mňa tá najpríjemnejšia časť zmeny adresy, no môže tiež skrývať aj nemalé zádrhele.

Čo všetko treba na základné zariadenie domácnosti a na vytvorenie príjemného prostredia na spánok, odpočinok, štúdium, stravovanie, odkladanie šiat, nádob, kníh? Poradím vám, ako si uľahčíte sťahovanie.

Základné princípy pri zariaďovaní minimalistického bývania

Kvalita nad kvantitou

Investujte do trvácnych a funkčných kusov nábytku a vybavenia. Minimalisti preferujú menej vecí, ale kvalitných. Vhodné je tiež vyberať také zariadenie, ktoré je možno multifunkčne preusporiadať a v prípade potreby meniť jeho umiestnenie či funkciu.

Triezve dekorácie

Minimalistický štýl zdôrazňuje jednoduchosť. Vyberte si minimálne dekorácie a doplnky. Dizajn dekorácií by mal zodpovedať vášmu vkusu a životnému štýlu. Len tak bude pôsobiť autenticky a príjemne. Pri dekoráciách naozaj platí, že menej je viac. Menej kúskov zaujímavých kúskov tiež vynikne lepšie, ako množstvo neosobných predmetov tvoriacich len vizuálny smog.

Udržujte poriadok

Dôkladne premýšľajte o usporiadaní vecí tak, aby sa minimalizoval neporiadok. Premyslite si, aké predmety, v ktorom mieste domácnosti budete používať a tomu tiež prispôsobte úložný priestor tak, aby každá vec mala svoje miesto a bola ľahko dostupná. Uprednostnite tiež uzavreté úložiská pred otvorenými, priestor tak bude pôsobiť upratanejším dojmom.

Sústreďte sa na neutrálne farby

Pre minimalistov sú obvykle vhodné neutrálny farby ako biela, šedá, hnedá či obľúbená béžová. Použitie neutrálych tónov zabezpečí, že vaše zariadenie bude pôsobiť nadčasovo a nezunuje sa vám jeho dizajn po pár sezónach. Vždy sa viete „vyblázniť“ na doplnkoch, ktoré môžete obmieňať jednoduchšie ako väčšie kusy nábytku.

Nakupujte rozumne

Pred kúpou nových vecí sa zamyslite, či ich skutočne potrebujete. Minimalisti sa snažia obmedziť nákupy na to, čo je nevyhnutné. Toto je skutočne dôležitý krok, pretože vedomým rozhodovaním pri nákupoch minimalizujete vstup možných zbytočností do domácnosti.

Recyklujte a darujte

Myslite aj na ekológiu a životné prostredie. Ak sa rozhodnete sa zbaviť niektorých vecí ešte pred nasťahovaním, recyklujte ich alebo ich darujte namiesto toho, aby ste ich jednoducho vyhodili.

Každá miestnosť má svoje špecifiká

Predsieň

Predsieň alebo vstupná chodba je zvukovým a hygienickým filtrom.

Ukladáme si tu bundy, kabáty a čižmy, preto by v nej nemala chýbať skrinka na topánky a vešiak či skriňa na zvršky. Na pohodlné prezúvanie by sme mohli dokúpiť aj malú taburetku. Najvýhodnejšie sú vstavané skrine, ktoré využijú celý potenciál pristoru od podlahy po strop. Ešte lepšie sú šatňové komory, do ktorých môžeme okrem vrchného odevu uložiť aj sezónne šatstvo, je mi ale jasné, že takýto priestor sa nenájde v každej domácnosti.

V rámci svojich možností dbajte na to, aby ste vstupný priestor nezahltili príliš veľkým množstvom oblečenia a topánok. Okrem praktickej stránky by utrpela aj tá vizuálna.  Odporúčam nechávať poruke len veci, ktoré aktuálne/denne nosíte a ostatné ukladať v uzavretých skriniach.

Kuchyňa

Kuchyňa je centrom diania celej rodiny.

Účelnejšie ako tradičné kuchynské linky sú vstavané pracovné linky, ktorých súčasťou by mal byť drez na umývanie riadu, sporák, pracovná doska so skrinkami a zásuvkami. Zamerajte sa na zónovanie – vytvorte skladovaciu, prípravnú, varnú a stolovaciu zónu. Takto viete mať uložené suroviny aj všetky náradia a nástroje prakticky a účelne.

Spálňa

Spálňa je obľúbená komnata všetkých spáčov.

Jednoúčelová sa zariaďuje iba na spanie, prípadne na uloženie odevov, bielizne, môže byť doplnená toaletným stolíkom. Posteľ by mala byť kvalitná, priestranná a dobre odvetraná, pretože v nej strávite každý deň cca 8 hodín.

Detské spálne si väčšinou vyžadujú dômyselnejšie rozvrhnutie nábytku – pod oknom pracovný stôl, skrinky a zásuvky na školské potreby. Na bočnú stenu dáme postele (s malým nočným stolíkom). Úložné priestory skvele pokryjú vstavané skrine, kde bude dostatok priestoru nielen na oblečenie ale aj športové potreby či hračky.

Snažte sa vyhýbať akejkoľvek elektronike v spacích priestoroch. Pôsobia rušivo a kvôli elektrosmogu aj nezdravo.

Obývačka

Obývačka je prostredie plné príjemnej atmosféry.

Obývaciu izbu si zariaďte so zreteľom na spôsob jej využitia. Keďže obývačka slúži hlavne na odpočinok a trávenie spoločného času s blízkymi, nemala by v nej chýbať pohovka, na ktorej sa dá v prípade potreby aj prespať.

Pri menšom obývacom priestore plní obývacia izba viaceré funkcie, čomu treba prispôsobiť i umiestnenie nábytku. Napríklad pomocou poličiek rozdelíme izbu na dve časti, jedna bude oddychová (sedacia súprava, kreslá, malý stolík a televízor) a druhá pracovná (priestor pre laptop, odkladacie priestory pre pracovné potreby), či spojená so stolovaním (jedálenský stôl, stoličky, malé poličky).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek, aby vám už neušiel ani jeden článok:

Najčítanejšie články za posledný mesiac:

Páči sa:

Web vytvorila:

Prihláste sa do nášho newslettra