Ako nezísť z cesty minimalizmu

Minimalizmus je spôsob života, ktorý si nadovšetko cení jednoduchosť, jasnosť a účelnosť. Možno sa vám zdá, že je náročné držať sa zásad minimalizmu a vraciate sa stále späť na začiatok.

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zostať na ceste minimalizmu:

Ujasnite si svoje hodnoty

Pochopte, prečo sa chcete venovať minimalizmu a čo pre vás znamená. To vám to pomôže zostať motivovaný a sústrediť sa na vaše ciele.

Stanovte si limity

Stanovte si limity, pokiaľ ide o to, čo si pustíte do svojho života. Nemyslím v zmysle, nastaviť limit na počet vecí, ktoré vlastníte. Skôr si povedzte, koľko energie a času chcete venovať údržbe svojej domácnosti, alebo koľko času strávite na sociálnych sieťach (čím menej, tým lepšie), alebo koľko času chcete venovať svojim koníčkom (čím viac, tým lepšie).

Zbavujte sa vecí pravidelne

Udržujte svoj životný priestor a uprataný pravidelným prehodnocovaním toho, čo vlastníte, a zbavujte sa vecí, ktoré už nepotrebujete alebo nepoužívate. Pravidelnosť je dôležitá, aby ste sa nedostali do fázy zahltenia kvôli odloženým rozhodnutiam. 

Vyhýbajte sa impulzívnym nákupom

Pred nákupom si položte otázku, či je daná vec potrebná alebo či skutočne zvýši hodnotu vášho života. Pri akciovom tovare sa zamyslite, či je to naozaj také super a kúpili by ste to aj, keby to nebolo vo výpredaji, alebo vás láka len vidina výhodnej ceny. Vyhnite sa impulzívnym nákupom, ktoré môžete neskôr ľutovať.

Uprednostňujte zážitky pred vecami

Namiesto hromadenia ďalšieho majetku sa zamerajte na vytváranie zmysluplných zážitkov, ktoré sú v súlade s vašimi hodnotami a prinášajú vám radosť.

Trénujte svoju pozornosť

Všímajte si svoje myšlienky a činy a snažte sa žiť v prítomnom okamihu. Netrápte sa minulosťou ani budúcnosťou. Pomôže vám to sústrediť sa na to dôležité, a vyhnúť sa rozptyľovaniu.

Obklopte sa rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi

Obklopte sa ľuďmi, ktorí zdieľajú vaše hodnoty a podporujú vás na ceste minimalizmu. Vlasná komunita s rovnakými životnými hodnotami vám pomôže zostať motivovaný a zodpovedný.

Minimalizmus je cesta, nie cieľ

Je dôležité byť so sebou trpezlivý a oceňovať svoj pokrok na ceste. Dokonalosť neexistuje, existuje len váš spôsob nazerania na váš život.

Prijmite jednoduchosť

Minimalizmus je o jednoduchosti, preto sa snažte zjednodušiť si život všetkými možnými spôsobmi. Môže to znamenať zjednodušenie šatníka, stravy, rozvrhu alebo životného priestoru. Zamerajte sa na odstránenie zbytočnej zložitosti a zamerajte sa na to, čo je skutočne dôležité.

Berte ohľad na životné prostredie

Minimalizmus môže mať aj výhody pre životné prostredie, pretože nás nabáda k nižšej spotrebe a znižovaniu odpadu. Zvážte vplyv svojich rozhodnutí na životné prostredie a vždy, keď je to možné, snažte sa robiť udržateľné rozhodnutia.

Neporovnávajte sa

Je ľahké nechať sa chytiť do pasce porovnávania, najmä v dobe sociálnych médií. Ale porovnávanie sa s ostatnými môže spôsobiť, že sa cítime nedostatoční a odvedie nás od našej vlastnej cesty k minimalizmu. Pokúste sa zamerať na svoje vlastné ciele a hodnoty a vyhnite sa porovnávaniu sa s ostatnými.

Praktizujte vďačnosť

Vďačnosť je pri minimalizme skutočne dôležitá, pretože nám pomáha oceniť to, čo máme, a netrápiť sa, že nemáme viac. Nájdite si každý deň čas na zamyslenie nad vecami, za ktoré ste vďační. Môžete skúsiť písať si denník vďačnosti, kam si každý večer zapíšete 3 veci, za ktoré ste vďační. V ťažších chvíľach ho otvorte a uvedomte si, čo všetko vo vašom živote má skutočnú hodnotu.

Buďte flexibilní

Aj keď je dôležité mať jasnú predstavu o tom, čo pre vás znamená minimalizmus, je tiež dôležité byť flexibilný a prispôsobivý. Vaša definícia minimalizmu sa môže časom meniť, ako rastiete a vyvíjate sa. A to je v poriadku. Zostaňte otvorení a ochotní prispôsobiť svoj prístup podľa potreby.

 

Pamätajte, že minimalizmus je osobná cesta a cesta každého bude vyzerať inak. Dôležité je, aby ste zostali verní svojim vlastným hodnotám a cieľom a pokračovali v napredovaní spôsobom, ktorý je pre vás autentický a zmysluplný

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek, aby vám už neušiel ani jeden článok:

Najčítanejšie články za posledný mesiac:

Páči sa:

Web vytvorila:

Prihláste sa do nášho newslettra