Bezodpadové mapy

K minimalizmu pre mňa neodmysliteľne patrí aj znižovanie množstva vyprodukovaného odpadu a záťaže na životné prostredie.

Mojim prvotným zámerom bolo vytvoriť mapu obchodov, firiem, prevádzok, ktoré by nám všetkým pomohli znižovať množstvo vyprodukovaného odpadu, či žu nákupom tovarov bez obalu, alebo možnosťou predať svoje nepotrebnosti, požičať si veci, ktoré potrebujeme len príležitostne bez potreby ich vlastniť, možnosti opraviť svoje pokazené veci, ktoré by inak skončili v koši a pod.

Pri prvotnom prieskume som však zistila, že už existuje niekoľko takýchto zoznamov a máp. Preto vám ich sem pridávam – môžete v nich hľadať alebo dokonca pridávať nové miesta, ktoré vám v nich chýbajú.

Možno sa raz odhodlám zjednotiť všetky tieto informácie a vytvoriť vlastnú mapu. Dovtedy sa inšpirujte nižšie.

Cirkulárne mapy

Potrebujete vedieť kde nájdete bezobalové obchody, komunitné kompostoviská, požičovne, opravovne, krajčírstva, miesta, kde môžete odovzdať použité zubné kefky? Pozrite si cirkulárne mapy slovenských miest od Inštitútu cirkulárnej ekonomiky Incien:

 

 
Do mapy môžete pridávať aj vlastné tipy na obchody, nie však priamo ale zadaním do formulára na webe a prevádzkovateľ ho následne pridá do mapy.

Bezodpadová mapa Reduca.cz

Hľadáte, kde nakúpiť potrebné potraviny bez obalu? Zháňate ekologickú drogérii bez odpadu? Alebo sa chcete zbaviť prebytočných vecí a odovzdať ich do potrebných rúk? Bezodpadová mapa v tejto chvíli obsahuje minimálne 1801 takých miest.

Zapojte sa do budovania mapy aj vy. Ak poznáte vo vašom okolí miesto, ktoré na mapu patrí, pridajte ho. Ostatné miesta môžete hodnotiť, komentovať alebo k nim pridávať vlastné fotografie.

Bezobalové obchody

Túto mapu prevádzkuje združenie Priatelia Zeme – SPZ v rámci projektu Škola udržateľnosti. Na mape nájdete bezobalové obchody v slovenských mestách, kde môžete nakúpiť bez obalov/bez odpadov predovšetkým potraviny a drogériu.

Chcete vedieť o každom novom článku?

Zadajte svoju e-mailovú adresu a už vám žiadny neunikne. Ako bonus vám pošlem zoznam 60 nepotrebných vecí, ktorých sa viete zbaviť okamžite.