25 jednoduchých tipov pre zjednodušenie svojho šatníka

Prečo a hlavne ako zjednodušiť svoj šatník? Je to jednoduché. S obsahom svojho šatníka sa stretávame dennodenne. Predovšetkým ráno nám dáva občas poriadne zabrať.

Začnime napríklad zjednodušením svojho rána. Pre mnohých z nás je ráno naozaj ťažké sústrediť sa. Ešte chceme spať, no musíme sa chystať do práce, školy, či pripraviť sa na iné povinnosti. Rozhodnúť sa, čo na seba, je to posledné čím sa chceme trápiť. Stojíme pred skriňou praskajúcou vo švíkoch a napriek tomu máme pocit, že nemáme čo na seba. Je potrebné zminimalizovať svoj šatník!

 • Chcete získať rýchlejšie rozhodovanie a jasnejšie možnosti?
 • Chcete premárniť menej času a menej energie?

Ráno má byť pohodové a kľudné. Začnite nový deň zvesela s novým minimalistickým šatníkom.

Čo robiť?

1. vyložte všetko zo skrine napríklad na posteľ

Vyberte naozaj všetko. Len prázdnu skriňu môžte naplniť kúskami oblečenia, ktoré zostanú po vytriedení.

2. rozdeľte oblečenie do viacerých kôpok: áno – možno – nie – sezónne

Vytvorte si tieto 4 kôpky a veci do nich rozdeľte. Môžete vytvoriť kôpky, alebo rovno zvoliť krabice, či iný obal do ktorého uložíte veci, ktoré si neplánujete nechať.

3. veci z kôpky „áno“ by mali byť veci, ktoré milujete – nosíte ich radi a často

Tieto veci si po vytriedení celého obsahu šatníka môžete znova vložiť do skrine. Sú to veci, ktoré budete najbližšie obdobie nosiť. Je to základ vášho šatníka. Aj z tohto výberu môžete vidieť svoj štýl. Pri ďalšom nakupovaní oblečenia či doplnkov vždy myslite na to, aby ste nový kúsok vedeli dobre kombinovať s ostatnými vecami vo svojom šatníku.

4. veci z kôpky „možno“ odložte do krabice, dajte ich preč z dohľadu

Veci môžete odložiť na dva týždne alebo napríklad na mesiac. Ak vám za toto obdobie nebudú chýbať, môžete sa ich s kľudným svedomím zbaviť.

5. vecí z kôpky „nie“ sa ihneď zbavte

Tieto veci môžete darovať alebo predať. Hlavne ich neskladujte dlho doma. Hľadajte vo svojom okolí. Môžete prezrieť inzeráty, alebo vyhľadať potrebných ľudí napríklad cez Facebook – nájdete tam nespočetné množstvo predajných či darovacích skupín. V poslednej dobe sa všade objavujú aj charitatívne kontajnery, kam môžete nechcené veci uložiť.

6. veci z kôpky „sezónne“ odložte na príslušnú sezónu

Nebudete predsa v lete nosiť zimný kabát a v zime plavky. To je jasné. Sezónne veci môžete uložiť úplne mimo šatník napríklad do pivnice alebo na povalu. Ak máte v domácnosti málo miesta, presuňte ich len na najvyššie police, kde nebudú zavádzať aktuálne noseným kúskom. Kdekoľvek ich uložite, myslite na to, aby neboli vo vlhku, prachu a boli dobre vetrané. Tak im zabezpečíte dlhú životnosť.

7. venujte svoj odev organizáciám alebo ľuďom, ktorí ho potrebujú viac ako vy

Urobte dobrý skutok a posuňte svoje nechcené veci iným. Niekomu môžu ešte veľmi dobre poslúžiť. Obdarovanému určite urobíte radosť.

8. inšpirujte sa „capsule wardrobe“ – jednoduchým ľahko kombinovateľným šatníkom

Zadajte do google alebo pinterestu „capsule wardrobe“. Existuje mnoho tipov ako si vyskladať šatník len z pár kúskov oblečenia, ktoré môžete vzájomne kombinovať a získať tak mnoho zaujímavých outfitov. Klikajte a inšpirujte sa.

9. získajte podporu od podobne zmýšľajúcich ľudí

Objavujte skupiny podobne zameraných ľudí. Získajte od nich podporu a inšpiráciu. Staňte sa odberateľom nášho newslettra a staňte sa členom uzavretej facebookovej skupiny, kde získate dodatočné informácie, rady, tipy a triky ohľadom minimalizmu.

10. opakujte triedenie vecí znovu po 3 týždňoch a uvídíte, čo môže ísť ešte z domu

Možno sa vám na prvýkrát nepodarí vytriediť všetko, čo skutočne nepotrebujete. Skúste tento postup zopakovať za nejaký čas. Neskôr jasnejšie uvidíte, ktoré oblečenie skutočne nosíte a čo vám len zaberá miesto v skrini.

11. úprimne sa zamyslite, koľko peňazí ste za posledný rok minuli na oblečenie, obuv, doplnky

Možno si pomyslíte, že je to hra na city. Ale skúste si naozaj spomenúť, čo všetko ste si na seba za posledný rok kúpili a koľko ste za to utratili peňazí. Možno budete zo zistenia výsledku naozaj prekvapení.

12. zamyslite sa, čo by ste s minutými peniazmi spravili dnes, keby ste ich mali v rukách

Predstavte si čo by ste urobili s peniazmi, ktoré ste zbytočne vyhodili za oblečenie, ktoré aj tak nenosíte. Do čoho by ste ich investovali? Určite si viete predstaviť lepšie vynaložené svoje ťažko zarobené peniaze 🙂

13. ak sa cítite preťažení, urobte si prestávku

Nie je vôbec chyba, ak sa budete cítiť zle a unavene. Proste si oddýchnite. Pustite si obľúbenú hudbu. Urobte si kávu, či nalejte obľúbený nápoj. Otvorte okná a pustite do miestnosti čerstvý vzduch. Po krátkej prestávke budete znova plní energie a odhodlania pokračovať.

14. urobte si fotky šatníka predtým/potom(pred triedením a po ňom)

Môže vám to pomôcť vidieť rozdiel medzi jednoduchým uprataným šatníkom a tým, čo ste mali doteraz. Fotku si uložte ako pripomienku toho, čo ste podstúpili pre získanie jednoduchšieho minimalistického šatníka.

15. zažeňte pocit viny a tešte sa na jednoduchšie ráno

Nie je nič lepšie ako otvoriť svoju skriňu, presne vidieť čo vám ponúka a vyberať len zo svojich obľúbených kúskov namiesto prehrabávania sa kopou balastu.

 

Čo nerobiť?

16. nedržte oblečenie, do ktorého sa možno raz zmestíte

Túto chybu robia mnohí. Neopakujte ju aj vy. Akste sa do svojho nepasujúceho oblečenia nezmestili už roky, neodkladajte ho naďalej. Len sa tým oblečením budete trápiť a mať zlý pociť, že nie ste takí či onakí. Keď dosiahnete vytúženú veľkosť, kúpte si za odmenu nové oblečenie.

17. neodkladajte oblečenie zo sentimentálnych dôvodov

Možno máte v skrini oblečenie, ktoré nenosíte, no má pre vás citovú hodnotu. Je vám ľúto zbaviť sa ho. Bojíte sa, že sa tým zbavíte aj svojich spomienok. Oblečenie nemusíte fyzicky skladovať v skrini. Môžete si ho na pamiatku odfotiť. Fotka predsa zaberie menej miesta ako kus oblečenia a môže mať pre vás rovnakú cenu.

18. nekupujte ďalšie veci potrebné pre zorganizovanie svojich vecí

Už žiadne ďalšie vešiaky, odkladacie koše, boxy, vákuové vrecia. Nepotrebujete viac vecí pre organizovanie svojich vecí. Potrebujete si ujasniť, ktoré oblečenie, obuv a doplnky budete ešte nosiť a ktoré nie.

19. nezaujímajte sa o trendy viac ako o vlastný vkus a pocit pohodlia

Často sa stáva, že ľudia podľahnú trendom a módnemu diktátu. Ak sa vám to stane, môže sa vám nakopiť množstvo oblečenia, ktoré je síce pekné a podľa poslednej módy, ale nosiť ho nebudete. A také oblečenie máte v skrini úplne zbytočne.

20. nečakajte so zjednodušovaním šatníka na lepšiu príležitosť

Naozaj nečakajte. Ideálna príležitosť nepríde nikdy. Proste sa rozhodnite a začnite. Uvidíte, nakoniec budete radi, že ste to urobili.

21. nenechávajte si niečo len preto, že to bolo drahé (peniaze za to ste už predsa aj tak zaplatili)

Toto je tiež jedna z chýb, ktoré sa často opakujú. Poviete si: „nemôžem to predsa len tak vyhodiť, dal/a som za to kopec peňazí“. Ale opak je pravdou. Pokiaľ budete tie veci nosiť alebo nedajbože len držať v skrini s pocitom, že ich musíte mať, keď ste za ne vysolili toľké peniaze, budete si len pripomínať a obnovovať zlý pocit z nesprávneho nákupu a nebudete sa pri pohľade na ne nikdy cítiť dobre. Netýrajte sa a pustite ich ďalej.

22. neodkladajte veci, ktoré sa vám nepáčia

Isto sa aj vo vašej skrini nájdu nevhodné darčeky, ktoré ste nemali nikdy na sebe pretože sa darca skrátka netrafil. Alebo výsledky impulzívnych nákupov počas dovolenky či len mizernej nálady. Proste všetko čo nemáte radi dajte preč a uľaví sa vám.

23. nemajte z vypratávania šatníka stres, nie je to operácia mozgu

Vráťte sa k bodu 13. 🙂 Naozaj sa nemáte čoho báť. Na konci si poviete: „ani to nebolelo“ a výsledok bude určite stáť za to.

24. neporovnávajte sa s inými

Vy ste originál. Vy máte svoj vkus a svoj štýl. Vy sa chcete cítiť pohodlne a sebaisto. A to môžete len v oblečení, ktoré máte naozaj radi a ktoré vám sedí.

25. nepodľahnite impulzu znova zaplniť uvoľnené miesto

To je to najhoršie, čo by sa vám mohlo stať. Vrátili by ste sa na začiatok a všetko museli absolvovať odznova. Naozaj si užívajte to, že máte vo svojom šatníku poriadok a prehľad. Užívajte si tú jednoduchosť a ľahkosť výberu. Užívajte si tú slobodu obliecť si len to, čo máte naozaj radi.

 


Skúste sa pri upratovaní šatníka zjednodušovaní šatníka držať týchto bodov. Napíšte mi potom do komentára pod článkom (alebo kontaktného formulára),ako sa vám darilo. Čo vám šlo alebo čo vám robilo ťažkosti. Majte pekný deň a jednoduchšie rána 🙂

 

10 Responses

 1. Neobyčajne praktické tipy – žiada sa mi napísať, že dokonalé! Vymysleli ste ich sama? Ak áno, koľko vám to trvalo? Ďakujem Vám a obdivujem Vás, že ste to takto spísali – ušetrili ste mi množstvo času a urobili ste to ešte komplexnejšie a odvážnejšie ako som to zamýšľala urobiť ja. „Upratanie si“ v živote (vrátane domácnosti) je dosť častá téma koučovacích stretnutí a moji klienti prichádzajú na svoje vlastné riešenia, ale spravidla obsahujú práve také pravidlá a aktivity, ktoré ste spísali tu. A netýkajú sa len šatníka, ale sú univerzálne.

  1. Ďakujem za pochvalu 🙂 Článok je môj vlastný no nemôžem povedať, že všetko čo je v ňom uvedené som vymyslela sama. Čítala som niekoľko článkov o minimalizme v šatníku, ktoré mi boli samozrejme tiež inšpiráciou aj pre písanie tohto článku. Všetky sa mi však zdali nekompletné, alebo len jednostranne zamerané. Aj môj článok som pred uverejnením niekoľkokrát dopĺňala a aktualizovala… Táto téma je tak rozsiahla, že určite ešte je o čom písať a tento článok zďaleka nemožno považovať za dokonalý a jediný komplexný návod „ako na to“. Snažila som sa doňho zhrnúť všetko, čo o zjednodušovaní šatníka viem ja ako aj iní minimalisti 🙂

 2. ja mam este jeden tip, ale je skor pre chlapov.
  Kupujte si ponozky len od jedneho vyrobcu, jednej farby (najlepsie svetlej farby), s jednym vzorom.
  Usertite rano cas pri hladani paru.

  PS: svetla farba preto lebo tmave cierne sa casom speru a clovek ma potom skrinu plnu odtienov sedej.

  1. ďakujem za dobrý tip. rovnaké ponožky sú vždy dobrou voľbou. u nás ale nosíme takmer výlučne čierne (zoderieme ich skôr ako by sa stihli sprať z farby). biele/svetlé sa veľmi neosvedčili, najmä pri deťoch, lebo fľaky od piesku, trávy a jedla sa len veľmi ťažko dali z nich úplne vyprať.

 3. Na záver upratovania šatníka je pekné a účelné veci na vešiakoch poukladať podľa farieb podľa farebnej postupnosti. Výsledok je radostný.

  1. áno, to už je taká čerešnička na torte. keď je šatrík vytriedený, je možné sa pohrať aj s usporiadaním a farebnosťou. viete o tom, že Marie Kondo odporúča vešať veci podľa dĺžky tak, aby tvorili akoby stúpajúcu líniu? vraj to podporuje rast a prosperitu 🙂

 4. Pozdravujem.citala som prave sme zeny a nasla tam o vas clanok rsp.rozhovors s vami.tak si brousdam po tomto webe.vela zaujimaveho.tu moj komment:staram sa o satnik moj, 5r dcerky a rocn.synceka.manzel si ho spravuje na stastie sam.postrehla som,ze ked som na MD,mam samozrejme ine preferencie na kusky v satniku nez ked chodim do prace/kancel,meetingy,pohovory s uchadzacmi./tj.volnocasove ihriskove kusky plus obuv vs.biznis styl.a to je kamen urazu.skrina praska vo svikoch.biznis veci nenosene lebo som na md.za ten cas -co ja viem ako sa mi zmeni postava?tak som si povedala ze nic triedit nebudem,az pred nastupom do roboty.a to tiez zavisi od rocn.obdobia ked budem nastupovat.dalej-co sa postavy tyka.patrim k zenam ktore nedietuju,no napriek tomu mam zadok a stehna raz silnejsie a raz chudsie.tj.velmi casto si odkladam neelasticke kusky lebo viem,ze v istom obdobi si ich natiahnem naseba.a kebyze ich vyhodim,tak isto si to potom budem vycitat.viac krat sa mi to stalo.tak si nechavam aj sirsie kusky.zase konstatujem-skrina praska vo svikoch.satniky detom ma fakt zabijaju…manzel je rad ze toto nema na starosti…tu sa ale nestazujem lebo tu si cvicim minimalizmus.kym mi teda dcera nezacne fnukat ze to a to si neoblecie.zatial je poslusna. No a bez vakuov.mechov si to nevi em predstavit.uz len take bundy a kabaty.jedna bunda chic do mesta.dalsia na ihrisko.dalsia dlha na fest zimu..dalsia na zimne sporty.a do toho aspon dva kabaty.cierny na pohreby a farebny na casual.lebo ciernu farbu oblecka nemam rada.takze do tretice-skrina praska vo svikoch:o)
  A priznam sa ze neviem z toho von.a to som nespomenula napr.podprsenky!pocas dojcenia prsicka krasne plne.ale viem ze po dojceni budu o cislo dve mensie.tak zase nemozem vytriedit kusky co su mi teraz male lebo sa k nim vratim.ach joj…tazky zivot :o)))
  Ale aby to nevyzeralo ze len spajzujem.podarilo sa mi vytriedit dost vela veci kt.som darovala osobe,ktora sa straaasne vytesuje!tesi ma to 2x tak ako ju.no mam pocit ze stale sa do tej mojej skrine nemozem ani kukat.bo ma to rozculuje.tak chcem na to ist postupne.vekom sa mi aj vkus meni.co som si obliekala pred 5rokmi uz na seba nedam.aspon v tom mam jasno.zavidim ale muzom.moj riesi rano aku koselu prip.polo tricko zladi s nohavicami.my zeny?? Od sukne cez sortky ..nohavice ci saty ci tunika ci overal…a doplnky od koralok kabelky a topanok k tomu.strasne!!!niekto sa v tom vyziva.aj ja kedysi. teraz ma to obera o energiu.a este zladit s make upom a lakom na nechty.never more!!!:oD
  Tak mi drzte palce k najdeniu zlatej strednej cesty.

 5. Spätné upozornenie: Jarné upratovanie - minimalisti.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek, aby vám už neušiel ani jeden článok:

Najčítanejšie články za posledný mesiac:

Páči sa:

Web vytvorila:

Prihláste sa do nášho newslettra