Život bez auta

Nemáme auto. Ešte pred rokom sme mali dve. Momentálne nemáme žiadne. Pre niekoho samozrejmosť, pre iného nepredstaviteľné. Ako vyzerá náš život bez auta?

V prvom rade musím povedať, že sme sa tak rozhodli dobrovoľne, aj keď len dočasne. Prvé pocity boli trochu rozpačité, lebo sme neboli na život bez auta zvyknutí. Osobne auto využívam naozaj minimálne, keďže pracujem z domu, teda mi jeho každodenná prítomnosť nechýbala ani nechýba. 


Vôbec mi nechýba?

Auto ako také mi nechýba, viem sa presúvať aj inak. Čo mi najviac chýba je pohodlie a možnosť hocikedy sa vybrať z domu a zariadiť si všetko, čo potrebujem. Presunúť sa rýchlo z miesta na miesto a nemusieť rozmýšľať a plánovať kedy musím vyštartovať, aby som bola včas na mieste. To bol zároveň najväčší rozdiel, že musím myslieť s časom navyše potrebným na presun. Ako sa teda vlastne presúvame?


Alternatívne možnosti

Bicykel

Počas teplých dní, najlepšie slúžil bicykel. Milujem cestovať bicyklom, som na vzduchu, stíham sledovať aj okolie, hýbem sa (a spaľujem kalórie), nie som závislá od dopravnej situácie a je to zadarmo.

Chôdza

S príchodom zimy bicykel nahradila chôdza. Ďalší môj obľúbený spôsob presunu. Je to sice zdĺhavejšie a potrebujem viac času, ale ja naozaj rada chodím, a tak nemám problém ani s presunom na väčšie vzdialenosti. Samozrejme nepreháňam to do extrémov. Presuny okolo 2 km sme bežne absolvovali peši aj v čase keď sme mali auto a tak to nebol žiadny problém.

Hromadná doprava

V Martine, kde žijem, máme MHD aj prímestskú autobusovú dopravu. Tieto veľmi nevyužívam, lebo spoje sú drahé a nechodia veľmi často. Na dlhšie vzdialenosti využívam skôr vlak ako autobus. Je to pohodlnejšie a často rýchlejšie ako bus.

Požičané auto

Párkrát sme si požičali auto od rodiny. Za celé obdobie by som to vedela spočítať na prstoch jednej ruky. Spomínam to len preto, aby to nevyzeralo, že odkedy ho nemáme, autom sme nešli a aby som vymenovala všetky alternatívy, ktoré sme využili. Nie je to však v tomto čase bežný spôsob presunu.


Všetko na vlastných pleciach

Okrem okamžitej možnosti vyštartovať (čo je skôr pohodlie ako nutnosť) mi chýba kufor a možnosť odviezť väčší náklad. Radi sme si urobili raz za 10 – 14 dní väčší nákup do domácnosti. Nemusela som tak (takmer) každodenne chodiť do obchodu (okrem kúpy čerstvého pečiva). 

V tomto čase musím robiť viacero menších nákupov v miestnych potravinách, namiesto jedného veľkého v supermarkete (ak to teda nemienim ťahať v taškách a ruksaku cez pol mesta). V tomto prípade auto šetrilo čas (menej ciest do potravín) ale aj peniaze (keď som častejšie v obchode, vždy mi v košíku častejšie záhadne pristanú aj veci, ktoré nutne nepotrebujem, nedajbože keď idem do obchodu s deťmi).

Áno, život bez auta môže znamenať ťahať balíky toaleťakov pod pazuchou alebo byť ovešaná taškami ako vianočný stromček, ale ani to nie je nič, čo by sme nezvládli.


Má to nejaké výhody?

Zdravie

Hlavnou výhodou je pre mňa viac pohybu. Pri mojom sedavom zamestnaní je to na nezaplatenie. Za druhú výhodu (pre niekoho nevýhodu) považujem nutnosť viac plánovať a rozmýšľať. Ja však vďaka tomu mám priestor prehodnotiť, či je daná cesta nutná. Či dané stretnutie, či iný cieľ cesty, stojí za to. Či to, čo som chcela ísť kúpiť, je naozaj potrebné natoľko, aby som vynaložila toľko času a energie a došla si po to peši či inak.

Lepšie vzťahy

Vďaka tomu, že sa teraz presúvam pomalším tempom a mám lepší kontakt s okolitým svetom, mám viac príležitostí pozdraviť sa so susedmi, vymeniť niekoľko slov s okoloidúcimi alebo spolučakajúcimi na zastávke MHD.
Zlepšujú sa tiež naše rodinné vzťahy. Pri pešej ceste máme viac času a priestoru na spoločné rozhovory a zdieľanie. Spoločná cyklistika nám zas umožňuje tráviť kvalitný čas spolu, pričom deti zároveň podporujeme k zdravšiemu životnému štýlu.

Ekologicky aj ekonomicky

Keďže som už viackrát spomenula, že život bez auta je ekologickejší, zrejme ste pochopili, že tento aspekt je pre mňa dôležitý. Ako minimalistka dbám na ekológiu a obmedzovanie používania auta je pre mňa výborným spôsobom, ako znížiť svoju uhlíkovú stopu, prispievať k čistejšiemu ovzdušiu a žiť udržateľnejší životný štýl. Nielenže šetrím nemalé peniaze za pohonné hmoty, ale aj predlžujem životnosť auta, minimalizujem opotrebovanie a udržiavam ekologicky šetrnejší prístup. V tomto trende by som rada pokračovala aj po tom, ako si auto opäť zadovážime.


Praktické tipy

Ak vás život bez auta zaujal a chcete skúsiť fungovať tiež viac ekologicky a ekonomicky, určite zohľadnite tieto pripomienky:

Plánovanie

Cesty si plánujte s dostatočnou časovou rezervou; vaše presuny nebudú také rýchle ako autom.

Flexibilita

Buďte pripravení na možnosť zmeniť svoje plány kvôli počasiu alebo inej náhlej udalosti, na ktorú nemusíte vedieť rýchlo zareagovať. Buďte otvorení zmenám.

Správne oblečenie a obuv

Keďže viac chodím peši, vždy si dávam pozor, aby som bola vhodne oblečená podľa aktuálneho počasia. Na nohách mám obuv vhodnú na dlhšie kráčanie, aby ma topánky netlačili, nebola mi zima, a aby boli teraz v zime bezpečné.

Batožina

Teraz preferujem viac ruksak ako kabelku. Mám voľné ruky a keď potrebujem odniesť niečo ťažšie, je to aj pohodlnejšie.


Fungovať bez auta je výzva, vďaka ktorej sme otestovali svoje plánovacie schopnosti, odhodili kúsok zo svojej pohodlnosti a naučili sa lepšie popasovať s ťažkosťami. Myslím, že je to skvelá skúsenosť, ktorá nám dala trochu iný pohľad na život a umožnila nám v tejto uponáhľanej dobe spomaliť – doslova.

Verím, že táto cesta životom bez auta nám priniesla nielen zdravší životný štýl, ale aj cenné poučenia a niekoľko nezabudnuteľných zážitkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek, aby vám už neušiel ani jeden článok:

Najčítanejšie články za posledný mesiac:

Páči sa:

Web vytvorila:

Prihláste sa do nášho newslettra