Ako to s minimalizmom neprehnať

Minimalizmus  – mantra, ktorá sa okolo vás točí a vy možno nakoniec podľahnete. Myšlienka sa vám pozdáva, no čo ďalej? Minimalizujte ekologickú stopu, minimalizujte svoj šatník, minimalizujte svoje finančné zaťaženie, minimalizujte plytvanie potravinami, minimalizujte počet hračiek…  No ako to urobiť, aby to neskončilo obrovskou katastrofou?

Ako minimalizovať tak, aby sme minimalizovali aj prípadné straty?

V prvom rade so zdravým rozumom. Nebudem predsa vyhadzovať to, čo denne používam len preto, že sa o tom píše v nejakej minimalistickej príručke.

Minimalizmus je spôsob života, ktorý si môže (a musí) každý prispôsobiť presne podľa seba. Ako som už niekoľkokrát prizvukovala, každý má svoj vlastný spôsob života, svoje hodnoty, záujmy… Pre každého je dôležité niečo iné. A taktiež pre každého je zbytočnosťou niečo iné. Čo je pre mňa odpad, môže byť pre iného poklad najvyššej hodnoty.

Preto sa treba naozaj triezvo zamyslieť a rozhodnúť sa, čo mne doma (v práci, či inde) zavadzia, bez čoho si viem predstaviť jednoduchší život.

Nenasledujte slepo všetky rady a všetky pokyny. Zamyslite sa najprv nad sebou, nad svojim životným štýlom a nad svojimi prioritami. Nasledujte len seba a svoj pocit. Len vy sami poznáte svoju situáciu a viete, čo vás obmedzuje a zaťažuje a čo vás naopak teší.

Dajte si pozor, aby ste si život naopak neskomplikovali. Pre mňa minimalizovať = zjednodušovať.

Aby ste neskončili s tým, že si nebudete mať čo na seba obliecť, lebo tých niekoľko kusov oblečenia, ktoré vám po pretriedení zostalo, je v pračke. Nemáte sa z čoho najesť, lebo ste si nechali len 4 taniere pre členov domácnosti a nečakane vám došla návšteva. Nebudete sa vedieť dopraviť do práce, lebo ste predali auto aj bicykel a verejná doprava je od ruky, drahá či pomalá. Nemôžete vykonať ani len drobnú opravu v domácnosti, lebo ste predali všetko svoje náradie. To určite nebude jednoduchší život.

Nezachádzajte do extrémov, len preto aby ste sa predbiehali s inými, kto toho má doma menej. Je to taký istý nezdravý extrém ako obzerať sa, či mám väčší dom ako sused, alebo či mám lepšie auto ako kolega.

Ako nepadnúť do pasce?

  1. Uvedomte si, čo je pre vás naozaj dôležité. Čo chcete vo svojom živote za každú cenu ponechať? Tieto veci si uložte, vytvorte im stále miesto „pre život“, tak aby zostali zachované ich vlastnosti a ich prínos pre váš život.
  2. Rozhodnite sa, čoho sa chcete bezpodmienečne zbaviť. Čo zaťažuje vašu psychiku, vašu peňaženku, váš priestor? Čo musí ísť okamžite preč? Pri týchto veciach neváhajte a zbavte sa ich čo najskôr.
  3. Keď si nie ste istí, máte dve možnosti. Môžete si veci, pri ktorých ešte stále váhate nejaký čas ponechať no odložiť ich mimo dohľad, alebo ich hneď vyhodiť. Potom budete čakať, či vám tieto veci chýbajú alebo nie. Obe možnosti majú svoje pre a proti. Ak tento majetok vyhodíte okamžite, riskujete že vám bude chýbať a budete neskôr musieť kúpiť náhradu. Ak naopak tieto veci odložíte na neskôr, musíte si dať pozor, aby sa miesto ich uloženia nestalo nekontrolovaným skladiskom čakajúcich vecí.

Minimalizmus je skvelá vec, pokiaľ nezachádza do extrémov. 

Človek by mal mať so svojim majetkom zdravý vzťah. Nemal by to preháňať ani s množstvom vlastnených vecí no ani s úvahami o tom, či už ich má dostatočne málo. Veci ktoré máme, by mali byť praktické a mali by nám prinášať potešenie. Tým sa riaďte.

Nemajte výčitky, vlastniť niečoho „priveľa“

Ak je to TO, čo vás robí šťastnými, choďte do toho. Neľutujte vynaložených zdrojov na získanie týchto vecí, pretože viete, že ste sa zbavili iných nepotrebných. Uvoľnené prostriedky môžete investovať do toho, čo vám robí radosť.

Nemajte strach ponechať si knižnicu na celú stenu, keď je čítanie vašou najväčšou vášňou. Nemajte strach vlastniť tri skrine oblečenia, keď milujete módu a svoje oblečenie reálne aj nosíte na sebe. Nemajte strach vlastniť obedovú súpravu pre 18 ľudí, keď často usporadúvate oslavy či hostíte návštevy. Nemajte strach mať niečoho „priveľa“, keď to je práve vec, ktorá vás robí šťastnými.

O čom minimalizmus naozaj je? Je o prehodnotení vašich priorít tak, aby ste mohli odstrániť prebytočné veci – majetky a myšlienky a vzťahy a aktivity – ktoré neprinášajú vášmu životu hodnotu. (Colin Wright)

Môžete sa zbaviť tony vecí, ale robte to s ohľadom na nájdenie vlastného šťastia. Nie preto, aby s niekým súperili o to, kto vlastní menej vecí. Ani preto, aby ste splnili výzvu mať doma menej ako 50 kusov oblečenia… Nezachádzajte do extrémov. Nezameriavajte sa len na čísla, na počet kusov. Zjednodušte si život, aby sa zvýšila jeho kvalita. Zamerajte sa na SVOJE šťastie vo SVOJOM živote vyhovujúce VÁŠMU životnému štýlu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek, aby vám už neušiel ani jeden článok:

Najčítanejšie články za posledný mesiac:

Páči sa:

Web vytvorila:

Prihláste sa do nášho newslettra