Výhody minimalistického života

Čo môže urobiť minimalizmus s vašim životom?

Minimalizmus ako životný štýl zdôrazňuje skutočnosť, že majetok nám neprináša šťastie. Tým, že odstránime všetko nepotrebné, získame viac priestoru sústrediť sa na veci, ktoré nám poskytujú naozajstné šťastie. Neodmysliteľnou súčasťou minimalizmu je striedmosť. Minimalizmus nám pomáha uvedomiť si, ako nás chamtivosť a povrchnosť oslepujú voči veciam, na ktorých najviac záleží.

1. Viac času na to, na čom skutočne záleží

Veci, bez ktorých nemôžeme žiť sú tým, na čom naozaj záleží. Veci, ktoré by sme nevymenili za nič na svete – svoju rodinu, svoju lásku, svojich priateľov.

Hmotné vlastníctvo sú len maličkosti v našom živote. Nie sú dôležité. Akonáhle sa začneme zbavovať vecí, ktoré nepotrebujeme, záväzkov, ktoré sú nám na príťaž, začneme nachádzať priestor pre to, čo je pre nás dôležité.

A to nie len fyzický priestor na veci, ktoré máme radi, ale aj čas na to, čo radi robíme. Znovuobjavíme čas na tých, ktorých milujeme.

2. Menej konzumu = menšia ekologická stopa

Zavedením minimalizmu do svojho života začnete produkovať menšie množstvo odpadov všetkého druhu. Minimalizovať vstupy znamená minimalizovať aj výstupy.

Obmedzenie konzumu vám pomôže zmeniť vaše nákupné správanie. Budete vyhadzovať menej jedla, ktoré ste nestihli spotrebovať. Budete vyhadzovať menej obalov, ktoré zaťažia naše životné prostredie. Budete šetriť energiami. Budete nakupovať menej vecí na jedno použitie, či produktov s krátkodobou životnosťou.

Obmedzenie konzumného spôsobu života znamená vedomé nakupovanie, vedomé zaobchádzanie s majetkom ako aj vedomé zbavovanie sa nepotrebného. Minimalistický životný štýl pomáha znížiť plytvanie s obmedzenými zdrojmi našej planéty.

3. Finančná sloboda

Aj prostredníctvom minimalizmu si ľudia si uvedomili, ako veľmi sú náchylní veriť reklame. Niekedy nekupujú veci, pretože ich potrebujú. Kupujú veci, aby držali krok so svojimi susedmi, alebo aby sa mohli predviesť svojim priateľom. Neustála snaha o väčšie a lepšie autá, domy, značkové oblečenie a najnovšie výdobytky techniky, je jedným z dôvodov prečo sú ľudia takí zadlžení.

Žiť len v rámci svojich možností a nemíňať peniaze, ktoré nemáme je jedným z najlepších a najrýchlejších spôsobov, ako ušetriť. Ľudovo povedané, každý sa prikrýva takou perinou, na akú má.

Minimalizovať svoje finančné zaťaženie znamená nielen ušetriť peniaze za veci nekúpené. Je to tiež spôsob, ako napríklad predajom nepotrebných vecí možno získať nejaké peniaze späť do svojho rozpočtu.

Keď budete zbavovať svoj domov zbytočností, nehádžte všetko rovno do smetí. Porozmýšľajte, ako môžete niečo z nepotrebných vecí predať a získať tak časť z minutých peňazí späť. A pri ďalšom nákupe sa riadne zamyslite, do čoho chcete zainvestovať.

Zamyslite sa, či vám kúpená vec prinesie len krátke potešenie, ktoré čoskoro opadne alebo dlhodobý úžitok a skutočnú hodnotu.

4. Menej neporiadku

Vlastniť veľa vecí, ktoré nepotrebujete len zvyšuje neporiadok. Už ste sa zamysleli, koľko z vecí, ktoré vlastníte, naozaj používate? Či už máte malý byt alebo obrovský dom, vždy budete ma pocit, že máte málo miesta, že potrebujete viac úložného priestoru.

Akýkoľvek úložný priestor ste schopní mávnutím ruky zapratať? V tom prípade je minimalizmus tou pravou náplasťou na vaše problémy. S minimalizmom budete mať vždy dostatok úložného priestoru a získate viac voľného miesta. Váš príbytok bude pôsobiť prehľadne, ľahko a prívetivo.

Odstránenie všetko, čo je zbytočné vám ponechá viac priestoru na veci, na ktorých vám skutočne záleží.

Zjednodušíte si tiež upratovanie. Menej vecí v domácnosti znamená tiež menej času stráveného starostlivosťou o ne. Veci majú slúžiť nám, nie my im. V minimalistickej domácnosti miniete menej energie a času na udržanie poriadku. Váš majetok bude vyžadovať menej starostlivosti už len preto, že sa zbavíte všetkých zbytočností a budete tak vlastniť len veci, ktoré potrebujete alebo ktoré máte radi. A o tie sa budete s radosťou starať.

5. Zjednodušovanie

Veľké množstvo predmetov vo vašej domácnosti na vás pôsobí aj na podvedomej úrovni. Pohľad na ne neustále ovplyvňuje váš mozog. Zachytáva vašu pozornosť a zaplavuje vaše zmysly.

Ak je vaše prostredie preplnené, chaos obmedzuje vašu schopnosť sústrediť sa. Je to akoby ste mali naraz zapnuté rádio aj televíziu. Neviete na čo sa skôr sústrediť, vaša pozornosť je rozštiepená a strácate svoju pohodu.

Neporiadok obmedzuje schopnosť vášho mozgu spracovávať informácie. S množstvom neporiadku váš mozog zistí, že je ťažké držať krok s podnetmi prítomnými vo vašom prostredí.

Výsledkom je, že stratíte zameranie na to, čo je potrebné a dôležité. Neporiadok zameriava vašu pozornosť na veľa vecí, ktoré je potrebné ešte urobiť, takže je pre vás ťažké fyzicky i psychicky si oddýchnuť.

6. Pokoj v duši

Čím menej máte, tým menej sa budete obávať straty niečoho. S minimalizmom môžete získať slobodu od majetku, posadnutosti, obžerstva, dlhov. V okamihu, keď si uvedomíte, ako málo je potrebné ku šťastiu, nebudete pociťovať nutnosť zhromažďovať hmotný majetok.

Keď budete mať viac slobody a času venovať sa svojim vášňam, až potom môžete byť naozaj šťastní. Dlhodobé šťastie nemožno nájsť v hmotných statkoch. Len s milujúcou láskavosťou a veľkorysosťou zažívame najväčšie uspokojenie v našich životoch.

Minimalizmus vedie k zjednodušovaniu nášho života. Vedie k spomaleniu nášho tempa a zamysleniu sa nad vlastnými myšlienkami, činmi, cieľmi, postojmi. Vedie k vedomému odbúraniu stresových faktorov a zameraniu sa na to, čo nás robí šťastnýmí.

Čo z toho vyplýva?

Jadrom celej filozofie je, že minimalizmus nás núti položiť si otázky a nájsť lepší zmysel v našich životoch. Od minimalizmu sa dozvedáme, že:

  •       Väčšinu vecí, ktoré doma máte, vôbec nepotrebujete.
  •       Dlhodobé šťastie sa nachádza vo vzťahoch, nie vo veciach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek, aby vám už neušiel ani jeden článok:

Najčítanejšie články za posledný mesiac:

Páči sa:

Web vytvorila:

Prihláste sa do nášho newslettra