Neporiadok spôsobuje depresie

Riady v dreze, hračky po celom dome, veci pokrývajúce každý voľný povrch… Tento neporiadok spôsobuje nielen nepríjemný pohľad na naše preplnené domácnosti, ale v nás tiež vyvoláva negatívne pocity.

Americkí vedci zistili...

Ukázalo sa, že neporiadok výrazne ovplyvňuje našu náladu a sebavedomie. Antropológovia, sociológovia a archeológovia z CELF skúmali vzťah medzi 32 kalifornskými rodinami a tisíckami predmetov v ich domovoch v reálnom čase.

Výsledná publikácia „Život doma v 21. storočí,“ ponúka pohľad na to, ako Američania strednej triedy využívajú priestor vo svojich domovoch a interagujú s vecami, ktoré nahromadili počas života.

  • Títo vedci našli spojenie medzi vysokou hladinou kortizolu (stresový hormón) u ženských obyvateľov domácností a veľkým množstvom predmetov v domácnosti
    Čím viac vecí doma mali, tým viac stresu ženy pociťovali. Na druhej strane sa zdá, že mužom neporiadok neprekážal, čo vysvetľuje napätie medzi poriadkumilovnými manželkami a ich neporiadnými manželmi.
  • Ženy si upratanú domácnosť spájajú so šťastnou a úspešnou rodinou. Čím viac riadu sa hromadí v dreze, tým viac úzkosti ženy pociťujú.
  • Aj rodiny, ktoré chcú minimalizovať neporiadok, bývajú často emocionálne paralyzované pokiaľ ide o triedenie a vyhadzovanie vecí. Buď nedokážu prelomiť sentimentálne puto k veciam, alebo veria že tieto veci majú skrytú peňažnú hodnotu.
  • Hoci americkí spotrebitelia vychovávajú len 3% zo svetovej populácie detí, vykupujú 40% svetovej produkcie hračiek. A tieto hračky s nimi žijú v každej izbe. Tieto hračky bojujú o pozornosť detí proti detským trofejam, umeleckým dielam a snímkam ich posledného futbalového zápasu.
 

Aj keď „Život doma“ dokumentuje problém neporiadku, publikácia neponúka žiadne riešenia. Napriek tomu existuje niekoľko jednoduchých vecí, čo môžete urobiť, aby ste debordelizovali váš domov a pozdvihli vašu náladu.

Pravidlo piatich

Zakaždým, keď odchádzate od svojho pracovného stola alebo prechádzate cez izbu, vezmite a odložte päť vecí na miesto, kam patria. Možno sa vám na začiatok nepodarí vždy upratať 5 veci, ale zvyknite si, že nepôjdete s prázdnymi rukami a vždy po ceste upracte na miesto aspoň niečo.

Pravidlo dvoch dotykov

Možno si to ani neuvedomujete, ale zbytočne robíte veci dvojmo. Prídete domov a položíte kabelku na gauč? Nerobte to, rovno ju odložte na jej miesto. Vyzliekli ste sa a prehodili sveter cez stoličku? Stop! Vráťte ho rovno do skrine. Čítali ste knihu a nechali ju na stolíku? Odložte ju rovno do police. 

Nerobte veci dvojmo. Keď už danú vec máte v rukách, nepokladajte ju kamkoľvek. Keď ju odložíte rovno na miesto, kam patrí, nebudete sa k nej musieť znova vracať a nebudete mať toľko vecí na ďalšie upratovanie. 

Nulová tolerancia

Určite si miesto vo svojej domácnosit, kde nebudete tolerovať žiadny neporiadok. Môže to byť polička pri vstupných dverách, kde vždy odložíte to, čo máte v rukách a vzniká tak neporiadok. Alebo to môže byť vyššie spomenutý kuchynský drez, kde sa prestanú hromadiť použité príbory a riady, ale naopak ich vždy po použití každý po sebe umyje alebo odloží do umývačky. Čistý a uprataný drez vám okamžite zdvihne náladu a zmenší pocity úzkosti.

Zredukujte dekorácie

Napríklad fotografie. Vráťte sa do minulosti, keď len fotky predkov alebo svadobné fotografie zaberali miesto na policiach. Odložte snímky do rodinného albumu, čím bude okamžite odstránený neporiadok z mnohých povrchov.

Snímte bremeno z dverí vašej chladničky

Výskumníci tiež nachádzajú vzťah medzi počtom predmetov prilepených na dverách chladničky a množstvom neporiadku v celom dome. Zahoďte prebytočné magnetky, reštauračné menu a kalendáre umiestnite na menej viditeľné miesta.

Vytvorte úložný priestor z ničoho

Prezrite svoju domácnosť s otvorenými očami a mysľou. Nebudete veriť, koľko nájdete novoobjaveného miesta, kam môžete uložiť svoje veci.

Sem vložte text nadpisu

Vytvorte si box s predmetmi, ktoré nemáte veľmi v láske alebo ich nepoužívate. Zabaľte krabicu a odložte ju niekam do skrine. Ak počas celého roka nebudete z tejto krabice nič potrebovať, darujte ju (celú, nerozbalenú!) na charitu.

Ako to máte vy doma? Aké máte pocity pri pohľade na množstvo vecí okolo vás? Zmocňuje sa vás depresívna nálada? Alebo to na vás nepôsobí negatívne, pretože máte doma len veci, ktoré máte radi? Napíšte, ako sa vám dari vysporiadať sa s týmto problémom.

zdroj: https://www.houselogic.com/organize-maintain/cleaning-decluttering/clutter-depression/

2 Responses

  1. Spätné upozornenie: Jarné upratovanie - minimalisti.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek, aby vám už neušiel ani jeden článok:

Najčítanejšie články za posledný mesiac:

Páči sa:

Web vytvorila:

Prihláste sa do nášho newslettra