Prečo sa moje dieťa nehrá so svojimi hračkami?

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on pocket
Share on linkedin
Share on whatsapp

Pred nejakým časom som sa prichytila pri myšlienke:

„Prečo sa moje dieťa nevie aspoň chvíľku zahrať samo, veď má toľko hračiek…“

A práve v tom je tá chyba, hračiek má priveľa. Nie, že by sme mu ich toľko kúpili, väčšinu sme dostali a nemám to srdce ich povyhadzovať, pretože mnohé sú pekné, náučné… No čo urobiť, aby sa s nimi hrali?

Čo nám pomohlo:

Striedanie hračiek

Všimla som si, že keď mojim synom dám na výber len z niekoľkých hračiek, skôr si niečo vyberú a zahrajú sa dlhšie, ako keď si môžu vyberať zo všetkých. Zrejme to súvisí s rozhodovacom paralýzou, ale o tom niekedy nabudúce.

Urobila som to jednoducho. Hračky, s ktorými sa dlhšie nehrali som schovala a nechala v izbičke len niekoľko obľúbených. Každý týždeň som im časť z nich vymenila za schované hračky a čuduj sa svete, hrávajú sa s nimi dlhšie. Stačí teda zúžiť výber a hračky pravidelne obmieňať, aby boli pre nich vždy nové a zaujímavé. Takto regulujem ja s čím sa hrajú a koľko sa s tým hrajú. Hrajú sa so svojimi hračkami dlhšie, samostatnejšie a viac si ich vážia (hračky nie sú rozhádzané po celej izbe a každá v oblasti záujmu len na pár sekúnd). Tie, ktoré sú čerstvo vytiahnuté na svetlo sveta, sú pre nich znova akoby nové a vzácne. Hrajú sa s nimi podstatne dlhšie a sú viac zahĺbení do hry s nimi.

Obmedzenie celkového počtu hračiek

Postupne prechádzame aj k celkovej redukcii počtu hračiek. Za tie 4 a 2 roky ich života sa začalo celkom pekne rysovať, k akému typu hračiek moji chlapci inklinujú. Samozrejme, že každý k inému 🙂 No aspoň vieme, s čím sa vôbec nehrávajú. Hračky tohto typu už vôbec nekupujeme, neodporúčame ako dar prípadným darcom, neskladujeme v našej domácnosti. Naopak tie, s ktorými sa radi hrávajú sa snažím ponechať v ich dosahu. Z každého typu obľúbených hračiek majú vždy aspoň jednu k dispozícii (z tých, ktoré nie sú práve schované, ako som písala vyššie). Nové hračky pribúdajú len veľmi veľmi pomaly a po dôkladnom zvážení prípadnej duplicity s tým, čo už sa u nás doma nachádza.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on pocket
Share on linkedin
Share on whatsapp

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Chcete vedieť o každom novom článku?

Zadajte svoju e-mailovú adresu a už vám žiadny neunikne. Ako bonus vám pošlem zoznam 60 nepotrebných vecí, ktorých sa viete zbaviť okamžite.