Ako zabaviť deti v daždivom počasí

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on pocket
Share on linkedin
Share on whatsapp

Poznáte to – pred vami je deň, ktorý plánujete stráviť s vašimi deťmi, ale počasie nepraje zaužívanému rituálu „ihrisko, obed, popoludňajší spánok, prechádzka“. Nebo je zatiahnuté sivými mrakmi, z ktorých sa vytrvalo leje hustý dážď.

Tu nám matkám neostáva iné, iba vziať rozum do hrsti a v okamihu sa premeniť na láskavú a kreatívnu učiteľku z materskej škôlky. Prinášam vám prehľad piatich nenáročných, ale zato veľmi zábavných činností pre vaše ratolesti. Pri každej činnosti je potrebné brať do úvahy vek dieťaťa a jeho záujmy, či je to dievča/chlapec atď. Vašou úlohou je tiež správne odhadnúť, aký čas dokáže byť vaše dieťa sústredené, koľko venujete príprave a koľko hre samotnej tak, aby ostala ešte vôľa na následné upratanie.

1. Tvorenie z papiera

Kreslenie, vystrihovanie, lepenie, skladanie, stáčanie. To sú úkony, ktoré deti hádam nikdy neomrzia. Malým deťom postačí aj prosté vyfarbovanie podľa vlastnej fantázie. Dieťaťu od 3 rokov už smelo vložte do rúk nožničky, samozrejme detské – so zaoblenými koncami.

Predškoláci a mladší školáci s radosťou používajú pri kreslení rôzne pomôcky. Ideálne sú školské pravítka a šablóny rôznych tvarov. Obkresľovať však možno takmer čokoľvek – kuchynské misky, kocky zo stavebnice, vlastné ruky. Fantázii sa medze nekladú.

tvorenie z papiera | minimalisti.sk

Je dobré, ak kreslenie a tvorenie z papiera má nejaký cieľ. Skvelou zámienkou sú sviatky a oslavy. Takto môžete spolu vyrábať vianočné ozdoby na stromček, veľkonočnú výzdobu, narodeninové girlandy, pozvánky alebo obaly či krabičky na darčeky. Na jeseň je skvelá príležitosť vyrobiť šarkana s prekrásnym chvostom z mašličiek skladaných z farebného papiera. Obkresľovaním alebo otláčaním rúk na papier vznikne napríklad pestrý páv či iný tvor.

Ak nie je poruke žiadny sviatok alebo sezónna záležitosť, nevadí. Vymyslite si napríklad hru na obchod – nakreslite a vystrihnite si tovar, s ktorým sa budete následne hrať – zeleninu, ovocie, pečivo, alebo oblečenie, obuv, hračky či kutilské náradie. Závisí od veku detí a aj ich záujmov. A máte tak zároveň postarané o ďalšiu činnosť.

2. Hra na obchod

Skvelá príležitosť, ako si potriediť a upratať hračky. Predavač/predavačka je, samozrejme, dieťa. Urobte si tematické okruhy – napr. autíčka, zvieratká, bábiky, alebo si vyberte iba jednu stavebnicu a roztrieďte ju podľa farby, veľkosti kociek a pod. Ako predajný pult výborne poslúži prevrátená krabica na hračky alebo jednoducho stolička.

3. Zima – teplo

Jednoduchá a veselá hra, ktorú pozná hádam každý. Môj syn ju miluje a raz ma na svoje narodeniny požiadal, aby som mu darček nedala normálne pri gratulovaní, ale mu ho skryla a on ho následne hľadal touto zábavnou formou.

4. Cestičky pre autíčka alebo bábiky

Ako deti sme sa rady hrávali na kráľovstvá. Knižkami a leporelami sme rozdelili detskú izbu na dve časti, v každej bolo jedno kráľovstvo. Oddelene sme si z kociek a kníh vyrobili zámky. Potom sme si z pasteliek vytvorili cestičky, po ktorých sa prechádzali naše bábiky – princezné, princovia, kráľovné a králi a vzájomne sme sa navštevovali. Samotná hra mala možno iba pár minút, ale vytváranie kráľovstiev s ich cestičkami nás dokázalo zabaviť na niekoľko hodín.

Ak treba zabaviť chlapcov, do hry vstupujú, prirodzene, autíčka. Ako krajnice poslúžia časti stavebnice. Chlapci milujú terénne jazdenie, na toto sa dajú využiť knihy. Ich rôznym vrstvením, a podkladaním kockami môžu vzniknúť skvelé dráhy.

laserové bludisko z toaletného papiera | minimalisti.sk

zdroj obrázka: http://www.brassyapple.com/2013/05/diy-laser-maze-kids-activity.html

5. Laserové bludisko

Postačí jedna rolka toaletného papiera. Hra pozostáva z troch častí. Prvou je opatrne rozmotávať toaletný papier a naťahať po ho byte ako laserové lúče v bludisku. Papier musí byť dostatočne napnutý, aby neprevísal, ale treba dbať na to, aby sa pri inštalovaní nepretrhol. Pretrhnúť sa smie, ba priam musí, ak – čoby laserový lúč – zasiahne človeka.

Druhou časťou je hra samotná – preliezanie popod a ponad laserové lúče tak, aby sa akčný hrdina žiadneho nedotkol. Ak sa dotkne, papier by sa mal pretrhnúť. Môžete si vymyslieť nejaký zvuk, ktorý vydáte, keď sa laserový lúč preruší.

Záverom hry, po ktorej po byte visia kusy potrhaného toaletného papiera, je tento opatrne pozbierať napríklad takým spôsobom, že sa natrhá na 2-3 útržky, ktoré potom pekne uložíte na WC a ďalej v budúcnosti používate podľa jeho pôvodného určenia. Hra na pol dňa, vážne.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on pocket
Share on linkedin
Share on whatsapp

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Chcete vedieť o každom novom článku?

Zadajte svoju e-mailovú adresu a už vám žiadny neunikne. Ako bonus vám pošlem zoznam 60 nepotrebných vecí, ktorých sa viete zbaviť okamžite.