Ako zabaviť deti v daždivom počasí

Poznáte to – pred vami je deň, ktorý plánujete stráviť s vašimi deťmi, ale počasie nepraje zaužívanému rituálu „ihrisko, obed, popoludňajší spánok, prechádzka“. Nebo je zatiahnuté sivými mrakmi, z ktorých sa vytrvalo leje hustý dážď.

Tu nám matkám neostáva iné, iba vziať rozum do hrsti a v okamihu sa premeniť na láskavú a kreatívnu učiteľku z materskej škôlky. Prinášam vám prehľad piatich nenáročných, ale zato veľmi zábavných činností pre vaše ratolesti. Pri každej činnosti je potrebné brať do úvahy vek dieťaťa a jeho záujmy, či je to dievča/chlapec atď. Vašou úlohou je tiež správne odhadnúť, aký čas dokáže byť vaše dieťa sústredené, koľko venujete príprave a koľko hre samotnej tak, aby ostala ešte vôľa na následné upratanie.

 

tvorenie z papiera | minimalisti.sk

#1 Tvorenie „všeho druhu“

Je dobré, ak kreslenie a tvorenie z papiera má nejaký cieľ. Skvelou zámienkou sú sviatky a oslavy. Takto môžete spolu vyrábať vianočné ozdoby na stromček, veľkonočnú výzdobu, narodeninové girlandy, pozvánky, pohľadnice alebo obaly či krabičky na darčeky. Na jeseň je skvelá príležitosť vyrobiť šarkana s prekrásnym chvostom z mašličiek skladaných z farebného papiera. Obkresľovaním alebo otláčaním rúk na papier vznikne napríklad pestrý páv či iný tvor.

Kreslenie, vystrihovanie, lepenie, skladanie, stáčanie. To sú úkony, ktoré deti hádam nikdy neomrzia. Malým deťom postačí aj prosté vyfarbovanie podľa vlastnej fantázie. Dieťaťu od 3 rokov už smelo vložte do rúk nožničky, samozrejme detské – so zaoblenými koncami.

Predškoláci a mladší školáci s radosťou používajú pri kreslení rôzne pomôcky. Ideálne sú školské pravítka a šablóny rôznych tvarov. Obkresľovať však možno takmer čokoľvek – kuchynské misky, kocky zo stavebnice, vlastné ruky. Fantázii sa medze nekladú.

Ak nie je poruke žiadny sviatok alebo sezónna záležitosť, nevadí. Vymyslite si napríklad hru na obchod – nakreslite a vystrihnite si tovar, s ktorým sa budete následne hrať – zeleninu, ovocie, pečivo, alebo oblečenie, obuv, hračky či kutilské náradie. Závisí od veku detí a aj ich záujmov. A máte tak zároveň postarané o ďalšiu činnosť.

#2 Hra na obchod

Skvelá príležitosť, ako si potriediť a upratať hračky. Predavač/predavačka je, samozrejme, dieťa. Urobte si tematické okruhy – napr. autíčka, zvieratká, bábiky, alebo si vyberte iba jednu stavebnicu a roztrieďte ju podľa farby, veľkosti kociek a pod. Predávať môžete tiež reálne potraviny – konzervy, cestoviny, zeleninu,… Ako predajný pult výborne poslúži prevrátená krabica na hračky alebo jednoducho stolička či žehliaca doska.

#3 Zima – teplo

Jednoduchá a veselá hra, ktorú pozná hádam každý. Môj syn ju miluje a raz ma na svoje narodeniny požiadal, aby som mu darček nedala normálne pri gratulovaní, ale mu ho skryla a on ho následne hľadal touto zábavnou formou.

#4 Prehrabte staré fotografie a albumy

Deti milujú pohľad na staré fotografie a radi počúvajú príbehy, takže vyberte staré fotoalbumy a pozrite sa do minulosti, pripomeňte si krásne chvíle, ktoré ste prežili. Túto aktivitku môžete spojiť aj s prezeraním a triedením iných sentimentálnych predmetov.

#5 Cestičky pre autíčka alebo bábiky

Ako deti sme sa rady hrávali na kráľovstvá. Knižkami a leporelami sme rozdelili detskú izbu na dve časti, v každej bolo jedno kráľovstvo. Oddelene sme si z kociek a kníh vyrobili zámky. Potom sme si z pasteliek vytvorili cestičky, po ktorých sa prechádzali naše bábiky – princezné, princovia, kráľovné a králi a vzájomne sme sa navštevovali. Samotná hra mala možno iba pár minút, ale vytváranie kráľovstiev s ich cestičkami nás dokázalo zabaviť na niekoľko hodín.

Ak treba zabaviť chlapcov, do hry vstupujú, prirodzene, autíčka. Ako krajnice poslúžia časti stavebnice. Chlapci milujú terénne jazdenie, na toto sa dajú využiť knihy. Ich rôznym vrstvením, a podkladaním kockami môžu vzniknúť skvelé dráhy.

#6 Laserové bludisko

Postačí jedna rolka toaletného papiera. Hra pozostáva z troch častí. Prvou je opatrne rozmotávať toaletný papier a naťahať po ho byte ako laserové lúče v bludisku. Papier musí byť dostatočne napnutý, aby neprevísal, ale treba dbať na to, aby sa pri inštalovaní nepretrhol. Pretrhnúť sa smie, ba priam musí, ak – čoby laserový lúč – zasiahne človeka.

Druhou časťou je hra samotná – preliezanie popod a ponad laserové lúče tak, aby sa akčný hrdina žiadneho nedotkol. Ak sa dotkne, papier by sa mal pretrhnúť. Môžete si vymyslieť nejaký zvuk, ktorý vydáte, keď sa laserový lúč preruší.

Záverom hry, po ktorej po byte visia kusy potrhaného toaletného papiera, je tento opatrne pozbierať napríklad takým spôsobom, že sa natrhá na 2-3 útržky, ktoré potom pekne uložíte na WC a ďalej v budúcnosti používate podľa jeho pôvodného určenia. Hra na pol dňa, vážne.

#7 Prekážková dráha

Vytvorte krytú prekážkovú dráhu s množstvom aktivít – lezenia, plazenia, preskakovania prekážok, skákania na vankúše/matrace. Nadstavbou môže byť pretek, v ktorom deti prekonávajú svoje časy navzájom alebo len svoje vlastné.

#8 Meteorologická stanica

Jednou z obľúbených detských aktivít je meranie zrážok. Pomáha povzbudzovať záujem o vedu, poveternostné podmienky, matematiku a je to pre ne zároveň dosť jednoduché aby to zvládli takmer sami.

Bude vám stačiť vonkajší teplomer, nádoba na vodu, prúžok látky. S teplomerom nie je žiadna práca, stačí len sledovať teplotu. Pre meranie zrážok vezmite veľkú nádobu alebo odrežte vrch z veľkej plastovej fľaše a dajte ju von do dažďa. V pravidelných intervaloch alebo po skončení dažďa zmerajte množstvo zrážok toho dňa (alebo hodiny), môžete tiež vytvoriť graf zrážok v priebehu času. Zavesením prúžku látky môžete sledovať smer a silu vetra.

#9 Kostýmy

Môžete nechať deti používať vlastné veci, no ešte väčšia zábava je nechať ich prehrabať vašu vlastnú skriňu! Pridajte nejakú bižutériu alebo doplnky a vaši drobci sa budú neskutočne tešiť.

Môžete tiež vytvoriť rôzne tématické masky (zvieratá, remeslá) a zahrať si živé divadielko.

#10 Vyrábajte šperky

Ak doma nemáte potrebný materiál, môžete namiesto korálikov na výrobu zábavných šperkov použiť každodenné predmety, ako sú cestoviny, rezance, farby, šnúry, vlna, vrchnáky na fľaše, mušle a mnoho ďalšieho.

#11 Zahrajte sa na detektívov

Vytvorte si zoznam predmetov, ktoré skryjete po celom dome, potom deti musia nájsť a odfotiť každú položku v zozname. Vytvorte si vlastný zoznam alebo sa inšpirujte našim, aby ste mohli začať.

#12 Vyrobte si ponožkové bábky

Zhromaždite svoje staré ponožky (viete tie, ktorých pár zmizol nenávratne v pazúroch nenásytnej práčky). Nájdite predmety, ktoré možno použiť na oči, ústa a nos – gombíky na oči, kúsky látky na nosy a na vlasy napríklad šnúrku, vlnu, stuhu alebo dokonca bavlnu. Staršie deti môžu prišiť ozdoby pomocou ihly a nití, mladšie deti môžu použiť lepidlo. Akonáhle sú bábky hotové, môžete si zahrať bábkové divadlo.

#13 Upracte herňu

Možno to neznie veľmi lákavo, ale akonáhle deti nájdu hračky, ktoré chvíľu nevideli, nebudete ich vedieť od nich odtrhnúť!

Vy sa potešíte voľnej chvíľke, keď sa začnú hrať s nejakou „stratenou“ hračkou…

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on twitter
Share on pocket
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Chcete vedieť o každom novom článku?

Zadajte svoju e-mailovú adresu a už vám žiadny neunikne. Ako bonus vám pošlem zoznam 60 nepotrebných vecí, ktorých sa viete zbaviť okamžite.