Poznáte to – pred vami je deň, ktorý plánujete stráviť s vašimi deťmi, ale počasie nepraje zaužívanému rituálu „ihrisko, obed, popoludňajší spánok, prechádzka“. Nebo je zatiahnuté sivými mrakmi, z ktorých sa vytrvalo leje hustý dážď.
Tu nám rodičom neostáva iné, iba vziať rozum do hrsti a v okamihu sa premeniť na láskavú a kreatívnu učiteľku z materskej škôlky. Prinášam vám prehľad piatich nenáročných, ale zato veľmi zábavných činností pre vaše ratolesti. Pri každej činnosti je potrebné brať do úvahy vek dieťaťa a jeho záujmy, či je to dievča/chlapec atď. Vašou úlohou je tiež správne odhadnúť, aký čas dokáže byť vaše dieťa sústredené, koľko venujete príprave a koľko hre samotnej tak, aby ostala ešte vôľa na následné upratanie.
1. Tvorenie z papiera
Kreslenie, vystrihovanie, lepenie, skladanie, stáčanie. To sú úkony, ktoré deti hádam nikdy neomrzia. Malým deťom postačí aj prosté vyfarbovanie podľa vlastnej fantázie. Dieťaťu od 3 rokov už smelo vložte do rúk nožničky, samozrejme detské – so zaoblenými koncami. Nastrihané tvary môžete následne za pomoci nožníc alebo ceruzky stáčať, skladať alebo zliepať.
Predškoláci a mladší školáci s radosťou používajú pri kreslení rôzne pomôcky. Ideálne sú školské pravítka a šablóny rôznych tvarov. Obkresľovať však možno takmer čokoľvek – kuchynské misky, kocky zo stavebnice, vlastné ruky. Fantázii sa medze nekladú.
Je dobré, ak kreslenie a tvorenie z papiera má nejaký cieľ. Skvelou zámienkou sú sviatky a oslavy. Takto môžete spolu vyrábať vianočné ozdoby na stromček, veľkonočnú výzdobu, narodeninové girlandy, pozvánky alebo obaly či krabičky na darčeky. Na jeseň je skvelá príležitosť vyrobiť šarkana s prekrásnym chvostom z mašličiek skladaných z farebného papiera. Obkresľovaním alebo otláčaním rúk na papier vznikne napríklad pestrý páv či iný tvor.
Ak nie je poruke žiadny sviatok alebo sezónna záležitosť, nevadí. Vymyslite si napríklad hru na obchod – nakreslite a vystrihnite si tovar, s ktorým sa budete následne hrať – zeleninu, ovocie, pečivo, alebo oblečenie, obuv, hračky či kutilské náradie. Závisí od veku detí a aj ich záujmov. A máte tak zároveň postarané o ďalšiu zábavnú aktivitu.
2. Hra na obchod
Skvelá príležitosť, ako si potriediť a upratať hračky! Predavač/predavačka je, samozrejme, dieťa. Urobte si tematické okruhy – napr. autíčka, zvieratká, bábiky, alebo si vyberte iba jednu stavebnicu a roztrieďte ju podľa farby, veľkosti kociek a pod a tento sortiment predávajte. Ako predajný pult výborne poslúži prevrátená krabica na hračky alebo jednoducho stolička. Peniaze si môžete vyrobiť s papiera.
3. Teplo - zima
Jednoduchá a veselá hra, ktorú pozná hádam každý. Môj syn ju miluje a raz ma na svoje narodeniny požiadal, aby som mu darček nedala normálne pri gratulovaní, ale mu ho skryla a on ho následne hľadal touto zábavnou formou. Takže po úvodnej gratulácii chodil po byte a podľa pokynov „teplo“ alebo „zima“ hľadal ukryté darčeky.
4. Prehrabte staré fotoalbumy
Deti milujú pohľad na staré fotografie a radi počúvajú príbehy, takže vyberte staré fotoalbumy a pozrite sa do minulosti, pripomeňte si krásne chvíle, ktoré ste prežili. Túto aktivitku môžete spojiť aj s prezeraním a triedením aj iných sentimentálnych predmetov.
4. Cestičky pre autíčka alebo bábiky
Ako deti sme sa rady hrávali na kráľovstvá. Knižkami a leporelami sme rozdelili detskú izbu na dve časti, v každej bolo jedno kráľovstvo. Oddelene sme si z kociek a kníh vyrobili zámky. Potom sme si z pasteliek vytvorili cestičky, po ktorých sa prechádzali naše bábiky – princezné, princovia, kráľovné a králi a vzájomne sme sa navštevovali. Keď tak spätne spomínam, samotná hra mala možno iba pár minút, ale vytváranie kráľovstiev s ich cestičkami nás dokázalo zabaviť na niekoľko hodín.
Ak sú deťmi, ktoré treba zabaviť, chlapci, do hry vstupujú, zrejme skôr autíčka. Ako krajnice môžu namiesto pasteliek poslúžiť časti stavebnice. Chlapci milujú terénne jazdenie, na toto sa dajú využiť knihy. Ich rôznym vrstvením, podkladaním kockami a nábytkom môžu vzniknúť skvelé autodráhy.
5. Laserové bludisko
Postačí jedna rolka toaletného papiera. Hra pozostáva z troch častí. Prvou je opatrne rozmotávať toaletný papier a naťahať po ho byte ako laserové lúče v bludisku. Papier musí byť dostatočne napnutý, aby neprevísal, ale treba dbať na to, aby sa pri inštalovaní nepretrhol. Pretrhnúť sa smie, ba priam musí, ak – čoby laserový lúč – zasiahne človeka.
Druhou časťou je hra samotná – preliezanie popod a ponad laserové lúče tak, aby sa akčný hrdina žiadneho nedotkol. Ak sa dotkne, papier by sa mal pretrhnúť. Môžete si vymyslieť nejaký zvuk, ktorý vydáte, keď sa „laserový lúč“ preruší.
Záverom hry, po ktorej visia po celom byte kusy potrhaného toaletného papiera, je tento opatrne pozbierať napríklad takým spôsobom, že sa natrhá na 2-3 útržkové kúsky, ktoré potom pekne uložíte vedľa WC a ďalej v budúcnosti používate podľa jeho pôvodného určenia. Hra na pol dňa, vážne.
7. Prekážková dráha
Vytvorte krytú prekážkovú dráhu s množstvom aktivít – lezenia, plazenia, preskakovania prekážok, skákania na vankúše/matrace. Nadstavbou môže byť pretek, v ktorom deti prekonávajú svoje časy navzájom alebo len svoje vlastné.
8. Meteorologická stanica
Jednou z obľúbených detských aktivít je meranie zrážok. Pomáha povzbudiť záujem o vedu, poveternostné podmienky, matematiku a je to pre deti zároveň dostatočne jednoduché, aby to zvládli takmer sami.
Bude vám stačiť vonkajší teplomer, nádoba na vodu, prúžok látky. S teplomerom nie je žiadna práca, stačí len sledovať teplotu. Pre meranie zrážok vezmite veľkú nádobu alebo odrežte vrch z veľkej plastovej fľaše a dajte ju von do dažďa. V pravidelných intervaloch alebo po skončení dažďa zmerajte množstvo zrážok toho dňa (alebo hodiny), môžete tiež vytvoriť graf zrážok v priebehu času. Zavesením prúžku látky môžete sledovať smer a silu vetra.
9. Kostýmy
Masky sú veľmi obľúbené za každého počasia. Deti môžu použiť svoje vlastné veci, no ešte zábavnejšie pre ne bude, keď im dovolíte prehrabať vašu skriňu! Pridajte im k tomu nejakú bižutériu alebo doplnky a vaši drobci sa budú neskutočne tešiť.
Veľmi jednoducho tiež môžete vytvoriť rôzne tematické masky (zvieratá, remeslá,…) a zahrať si živé divadielko.
10. Vyrábajte šperky
Ak doma nemáte potrebný materiál, môžete na výrobu zábavných šperkov použiť namiesto korálikov rôzne každodenné predmety, ako sú cestoviny, rezance, farby, šnúry, vlna, vrchnáky z fliaš, mušle a mnoho ďalšieho.
11. Zahrajte sa na detektívov
Vytvorte si zoznam predmetov, ktoré skryjete po celom dome, potom deti musia nájsť a odfotiť každú položku v zozname. Vytvorte si vlastný zoznam alebo sa inšpirujte našim, aby ste mohli začať.
12. Vyrobte si ponožkové bábky
Zhromaždite svoje staré ponožky (viete tie, ktorých pár zmizol nenávratne v pazúroch nenásytnej práčky). Nájdite predmety, ktoré možno použiť na oči, ústa a nos – gombíky na oči, kúsky látky na nosy a na vlasy napríklad šnúrku, vlnu, stuhu alebo dokonca bavlnu. Staršie deti môžu prišiť ozdoby pomocou ihly a nití, mladšie deti môžu použiť lepidlo. Akonáhle sú bábky hotové, môžete si zahrať bábkové divadlo.
13. Upracte herňu
Možno to neznie veľmi lákavo, ale hneď ako deti popri upratovaní natrafia na hračky, ktoré nejakú chvíľu nevideli, nebudú sa vedieť od nich odtrhnúť! Toto je u nás rokmi overené.
Má to aj ďalšie benefity: vy sa potešíte upratanej izbičke a keď sa začnú hrať s nejakou „stratenou“ hračkou, môžete si navyše užiť voľnú chvíľku pre seba.