Upracte si šatník

Dnes sa budeme venovať upratovaniu svojho šatníka. Oblečenie riešime každé ráno. Pocit, keď stojíte pred plnou skriňou a napriek tomu si nemáte čo obliecť, dokáže pekne pokaziť náladu. Pokiaľ budete v strese hneď od rána, ovplyvní to celý váš deň. Namiesto toho, aby sme sa cítili dobre a produktívne, ubíja nás neustále prekladanie a hľadanie v nahromadených veciach vo vašich skriniach. Tento chaos vás oberá o pokoj a večné hľadanie o drahocenný čas. Nehovoriac o peniazoch, ktoré môžete ušetriť, keď nebudete nakupovať veci, ktoré niekde máte, no nikto nevie kde.

 

Ako začať?

Vypracte všetky skrine, poličky, škatule a zásuvky v ktorých sú veci na oblečenie, obuv a doplnky. Na podlahu alebo na posteľ rozložte všetky veci. Je toho požehnane, však? Teraz si položte 3 základné otázky:

  1. Aké druhy oblečenia máte? (pracovné, športové, slávnostné,…)
  2. Čo pred sebou vidíte? (opakujúce sa strihy, farby, štýly…)
  3. Aký z toho máte pocit? (všetko, z čoho máte zlý pocit alebo ste to nikdy nemali na sebe, dajte automaticky preč)

Takto to pôjde:

Sentiment bokom. Všetko čo je vám malé, úzke, veľké,… dajte preč. Netrápte sa tým, že do týchto vecí schudnete. Budete frustrovaní a zbytočne budú zaberať priestor iným sexi kúskom, ktoré môžete nosiť tu a teraz.

Nemajte päť druhov rovnakého oblečenia. Nemusíte mať päť bielych košelí. Vyberte si dve, ktoré nosíte najradšej, sú najkvalitnejšie a z materiálu, ktorý dlho vydrží a nevidno na ňom každé pranie. Taktiež štyri béžové svetre. Chlap by povedal, že sú úplne rovnaké. A takto by sme mohli pokračovať do nekonečna…

Nohavičky a ponožky vždy po roku vyhoďte. Z hygienických dôvodov a aj preto, aby sa vám nekopili, keď si pôjdete kúpiť nové. Ponožky si kúpte sedem párov na šport a sedem párov na bežné nosenie, rovnakých. Odpadne vám tak problém s párovaním.

Keď všetko vytriedite, zvoľte si systém pre udržateľný systém ukladania. Môžete napríklad farebne odlíšiť vešiaky na košele, nohavice, šaty. Do sektorov rozdeľte aj ostatné veci. vytvorte si taký systém, ktorý dokážete udržiavať dlhodobo.

Veci v dobrom stave, ktoré si nenecháte pre seba, darujte, vymeňte s kamarátkami a rámci bazáru, predajte cez inzerát a tie opotrebované vyhoďte. Nie, už ich nebudete potrebovať. Ani na doma, ani do záhrady ani na nič iné.

Motivácia:

Finančná: Keď budete mať prehľad vo veciach, stratíte nutkanie neustále nakupovať nové veci. Pretože už ich máte a presne viete, kde ich hľadať.
Charitatívna: Tým, čo sa vám už nehodí, pomôžete či potešíte niekoho iného.
Priestor: Získate priestor, pre nové veci, ktorými si môžete urobiť radosť.
Čas: Odpadne vám ranný stres a prehrabávanie sa v nesystematických haldách.

 


Máte super systém na udržovanie poriadku vo svojom šatníku? Napíšte mi do komentárov a podeľte sa s ostatnými. Ďakujem 🙂

 

3 Responses

  1. Greetings! Really helpful guidance on this article!
    It really is the small changes that make the biggest changes.
    Thanks a lot for sharing!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Chcete vedieť o každom novom článku?

Zadajte svoju e-mailovú adresu a už vám žiadny neunikne. Ako bonus vám pošlem zoznam 60 nepotrebných vecí, ktorých sa viete zbaviť okamžite.