Upracte si šatník: Získajte poriadok, ušetrite čas a žite udržateľnejšie

Dnes sa budeme venovať upratovaniu svojho šatníka. Oblečenie riešime každé ráno. Pocit, keď stojíte pred plnou skriňou a napriek tomu si nemáte čo obliecť, dokáže pekne pokaziť náladu. Pokiaľ budete v strese hneď od rána, ovplyvní to celý váš deň. Namiesto toho, aby sme sa cítili dobre a produktívne, ubíja nás neustále prekladanie a hľadanie v nahromadených veciach vo vašich skriniach. Tento chaos vás oberá o pokoj a večné hľadanie o drahocenný čas. Nehovoriac o peniazoch, ktoré môžete ušetriť, keď nebudete nakupovať veci, ktoré niekde máte, no nikto nevie kde.

Ako začať?

Vypracte všetky skrine, poličky, škatule a zásuvky v ktorých sú veci na oblečenie, obuv a doplnky. Na podlahu alebo na posteľ rozložte všetky veci. Je toho požehnane, však? Teraz si položte 3 základné otázky:

  1. Aké druhy oblečenia máte? (pracovné, športové, slávnostné,…)
  2. Čo pred sebou vidíte? (opakujúce sa strihy, farby, štýly…)
  3. Aký z toho máte pocit? (všetko, z čoho máte zlý pocit alebo ste to nikdy nemali na sebe, dajte automaticky preč)

Takto to pôjde ľahšie

Sentiment bokom. Všetko čo je vám malé, úzke, veľké,… dajte preč. Netrápte sa tým, že do týchto vecí schudnete. Budete frustrovaní a zbytočne budú zaberať priestor iným sexi kúskom, ktoré môžete nosiť tu a teraz.

Nemajte päť druhov rovnakého oblečenia. Nemusíte mať päť bielych košelí. Vyberte si dve, ktoré nosíte najradšej, sú najkvalitnejšie a z materiálu, ktorý dlho vydrží a nevidno na ňom každé pranie. Taktiež štyri béžové svetre. Chlap by povedal, že sú úplne rovnaké. A takto by sme mohli pokračovať do nekonečna…

Nohavičky a ponožky vždy po roku vyhoďte. Z hygienických dôvodov ale aj preto, aby sa vám nekopili, keď si pôjdete kúpiť nové. Ponožky si kúpte sedem párov na šport a sedem párov na bežné nosenie, rovnakých. Odpadne vám tak problém s párovaním.

Keď všetko vytriedite, zvoľte si systém pre udržateľný systém ukladania. Môžete napríklad farebne odlíšiť vešiaky na košele, nohavice, šaty. Do sektorov rozdeľte aj ostatné veci. vytvorte si taký systém, ktorý dokážete udržiavať dlhodobo.

Veci v dobrom stave, ktoré si nenecháte pre seba, darujte, vymeňte s kamarátkami a rámci bazáru, predajte cez inzerát a tie opotrebované vyhoďte. Nie, už ich nebudete potrebovať. Ani na doma, ani do záhrady ani na nič iné.

Čo vám prinesie upratanie šatníka?

Jednoduchosť a rýchlosť

S uprataným šatníkom získate jednoduchosť a rýchlosť pri výbere oblečenia. Keď máte len obmedzený počet vecí, rozhodovanie sa o outfite sa stáva jednoduchším a rýchlejším procesom. Už nemusíte strácať čas prehľadávaním nepotrebných vecí, pretože máte jasne definované kúsky, ktoré vám vyhovujú a s ktorými sa cítite dobre.

Lepší štýl a sebavedomie

Minimalizácia šatníka vám umožní lepšie poznať svoj štýl a preferencie v oblečení. Keď máte menej vecí, môžete sa zamerať na kvalitné kúsky, ktoré skutočne vyjadrujú váš osobný štýl. Výsledkom je súladný a sústredený šatník, v ktorom sa cítite sebavedome a vyjadrujete svoju jedinečnosť.

Zodpovednosť voči životnému prostrediu

Minimalizmus v šatníku je aj o udržateľnom prístupe k móde. Keď sa sústredíte na kvalitné kúsky a zamedzíte nadmernému nakupovaniu, prispievate k zníženiu spotreby a odpadu. Týmto spôsobom môžete mať pozitívny vplyv na životné prostredie a podporovať udržateľnejšiu módu.

Kvalita nad kvantitou vo všetkých oblastiach

Minimalizmus v šatníku nám poskytuje príležitosť preskúmať naše hodnoty a uplatniť princípy kvality nad kvantitou aj v iných aspektoch života. Tento prístup nám umožňuje byť selektívnejší a investovať svoj čas, energiu a prostriedky do vecí, ktoré sú pre nás skutočne dôležité a prinášajú hodnotu.

Emocionálna pohoda

Vypratanie zbytočností zo šatníka prináša aj emocionálnu pohodu a mentálnu jasnosť. Keď sa zbavíme vecí, ktoré nám prekážajú alebo nám neslúžia, uvoľňujeme aj miesto v našej mysli. Získavame pocit uľahčenia, pokojnejšiu myseľ a harmonizujeme svoje okolie.

Inšpirácia a kreativita

Menej vecí v šatníku môže stimulovať vašu inšpiráciu a kreativitu pri vytváraní nových outfitov. Obmedzené možnosti kombinácií vás môžu povzbudiť k objavovaniu nových spôsobov, ako využiť a variť svoje existujúce kúsky oblečenia. Týmto spôsobom sa môžete cítiť motivovanejšie a rozvinúť svoju osobnú štýlovú estetiku.

Financie

Keď budete mať prehľad vo veciach a uprataný šatník, nebudete pociťovať nutkanie neustále nakupovať nové veci. Už nebudete míňať peniaze na zbytočné nákupy duplicitných kúskov, pretože budete mať jasno v tom, čo už vlastníte a kde to nájdete. Týmto spôsobom si môžete ušetriť značné množstvo financií a využiť ich na iné dôležité veci vo vašom živote.

Charitatívny rozmer

Upratanie šatníka vám poskytuje príležitosť pomôcť iným ľuďom. Veci, ktoré sa vám už nehodia alebo ich nepotrebujete, môžete venovať charitatívnym organizáciám, darovať ich niekomu, kto ich potrebuje, alebo ich vymeniť s priateľmi. Vaša nepotrebné kúsky môžu priniesť radosť a prospech niekomu inému, kto ocení vašu pomoc.

Viac priestoru

Vyprataný šatník vám prináša cenný priestor pre veci, ktoré vám robia radosť a spĺňajú vaše potreby. Vyprataním získate viac miesta pre svoje obľúbené kúsky, ktoré sa vám páčia a skutočne nosíte, a vytvoríte si prostredie, kde sa budete cítiť pohodlne a dobre. Zároveň budete potrebovať menej úložného priestoru a rôznych organizačných pomôcok. Nebudete musieť riešiť preplnené skrine a budete mať dokonalý prehľad o veciach, ktoré v nich máte.

Upratanie šatníka je skvelým spôsobom, ako zlepšiť nielen organizáciu vašich vecí, ale aj váš celkový životný štýl. Pravidelné triedenie vecí a udržiavanie poriadku vám prinesú mnoho výhod a prínosov pre váš finančný, emocionálny a praktický život.

3 Responses

  1. Greetings! Really helpful guidance on this article!
    It really is the small changes that make the biggest changes.
    Thanks a lot for sharing!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek, aby vám už neušiel ani jeden článok:

Najčítanejšie články za posledný mesiac:

Páči sa:

Web vytvorila:

Prihláste sa do nášho newslettra