Riady v dreze, hračky po celom dome, veci pokrývajúce každý voľný povrch… Tento neporiadok spôsobuje nielen nepríjemný pohľad na naše preplnené domácnosti, ale v nás tiež vyvoláva zlé pocity.
Aspoň tak to tvrdia výskumníci z (CELF) Centra pre každodenný život a rodinu z Californskej univerzity v Los Angeles. Skúmali vzťah medzi 32 kalifornskými rodinami a tisíckami predmetov v ich domovoch v reálnom čase.
Výsledná publikácia „Život doma v 21. storočí,“ ponúka zriedkavý pohľad na to, ako stredná trieda Američanov využíva priestor svojich domovoch a aký majú títo ľudia vzťah k veciam, ktoré nahromadili v priebehu svojho života.
Naše prepracovane šatníky sú preplnené vecami, ktorých sa zriedkakedy vôbec dotkneme.
Ukazuje sa, že neporiadok má hlboký vplyv na našu náladu a sebavedomie.
Antropológovia, sociálni vedci a archeológovia z CELFu našli spojenie medzi vysokou hladinou kortizolu (stresový hormón) u ženských obyvateľov domácností a vysokou hustotou výskytu predmetov v domácnosti. Čím viac vecí doma mali, tým viac stresu ženy pociťovali.
Na druhej strane, zdá sa, že mužov neporiadok neobťažoval, čo poukazuje na dôvod vzniku napätia medzi upratujúcimi manželkami a ich neporiadnymi manželmi.
Ženám uprataný, čistý domov asocioval šťastnú a prosperujúcu rodinu. Čím väčšia bola hromada riadu v dreze, tým viac úzkosti ženy pociťovali.
Aj rodiny, ktoré chcú minimalizovať neporiadok, bývajú často emocionálne paralyzované pokiaľ ide o triedenie a ukladanie predmetov. Buď nedokážu prelomiť sentimentálne puto k veciam, alebo veria že tieto veci majú skrytú peňažnú hodnotu.
Hoci americkí spotrebitelia vychovávajú len 3% zo svetovej populácie detí, vykupujú 40% svetovej produkcie hračiek. A tieto hračky s nimi žijú v každej izbe. Bojujú o priestor v zornom poli obyvateľov proti detským trofejam, umeleckým dielam a snímkam ich posledného futbalového zápasu.
Aj keď „Život doma“ dokumentuje problém neporiadku, kniha neponúka žiadne riešenia. Napriek tomu existuje niekoľko jednoduchých vecí, čo môžete urobiť, aby ste debordelizovali váš domov a pozdvihli vašu náladu.
Prijmite pravidlo piatich
Zakaždým, keď odchádzate od svojho pracovného stola alebo prechádzate cez izbu, odložte päť vecí na miesto, kam patria. Alebo z každej hodiny venujte päť minút odstraňovaniu neporiadku. Na konci dňa zistíte, že ste hodinu upratovali.
Nulová tolerancia riadov v kuchynskom dreze
Dajte si záväzok že vás kuchynský drez necháte na konci každého dňa prázdny. Trvá to pár sekúnd naviac strčiť riady do umývačky riadu, miesto toho, aby sa hromadili v umývadle. Čistý a uprataný drez vám okamžite zdvihne náladu a zmenší pocity úzkosti.
Odložte fotografie
Vráťte sa do minulosti, keď len fotky predkov alebo svadobné fotografie zaberali miesto na policiach. Odložte snímky do rodinného albumu, čím bude okamžite odstránený neporiadok z mnohých povrchov.
Snímte bremeno zo dverí vašej chladničky
Výskumníci tiež nachádzajú vzťah medzi počtom predmetov prilepených na dverách chladničky a množstvom neporiadku v celom dome. Zahoďte prebytočné magnetky, reštauračné menu a kalendáre umiestnite na menej viditeľné miesta.
Vysekajte z ničoho ďalší úložný priestor
Prezrite svoju domácnosť s otvorenými očami a mysľou. Nebudete veriť, koľko nájde novoobjaveného miesta vo vašom domove, kde môžete uložiť svoje veci.
Otestujte, či vám to bude chýbať
Vytvorte si box s predmetmi, ktoré nemáte veľmi v láske alebo ich nepoužívate. Zabaľte krabicu a odložte ju niekam do skrine. Ak počas celého roka nebudete z tejto krabice nič potrebovať, darujte ju (celú, nerozbalenú!) na charitu.
Ako to máte vy doma? Aké máte pocity pri pohľade na množstvo vecí okolo vás? Zmocňuje sa vás depresívna nálada? Alebo to na vás nepôsobí negatívne, pretože máte doma len veci, ktoré máte radi? Napíšte, ako sa vám dari vysporiadať sa s týmto problémom.
zdroj: https://www.houselogic.com/organize-maintain/cleaning-decluttering/clutter-depression/
2 Responses