Ako úspešne pracovať doma?

Predpokladom úspešnej a kvalitnej práce z domu je vhodné miesto na prácu. Teda miesto, kde môžete svoju prácu vykonávať v kľude, v pohodlí a bez zbytočného vyrušovania. Len málo ľudí má doma k dispozícii samostatnú pracovňu, kde by sa mohli zavrieť pred zvyškom sveta a nerušene pracovať. Väčšina z nás sa musí uspokojiť s pracovným kútikom zriadeným v niektorej z ostatných bežne používaných miestností.

Ale ako si vylepšiť svoje miesto na prácu? To vám teraz prezradím:

Najdôležitejším limitujúcim faktorom je priestor, ktorý máte k dispozícii. Budete predsa potrebovať pracovný stôl a pohodlné sedenie, úložné priestory pre pracovné materiály a kancelárske pomôcky, rôzne technické vybavenie – PC, internet, telefón, kopírka, fax a iné.

Domáca pracovňa by mala byť umiestnená mimo hlavného ruchu domácnosti, aby ste mohli v pokoji pracovať. Ideálny je pracovný kútik v spálni, prípadne v obývačke. Veľa vám napovie aj čas, kedy obvykle pracujete – či ste doma sami, alebo je dom plný ostatných členov rodiny.

Najzákladnejšou súčasťou pracovne je vhodný pracovný stôl. Platí čím väčší – tým lepší, ale samozrejme prispôsobený možnostiam pracovného priestoru. Veci, ktoré nie sú nevyhnutné pri každodennej práci, umiestnite preč s dohľadu. S nedostatkom priestoru vám pomôžu zabojovať rôzne úložné priestory – police, skrine, zásuvky, kontajnery na kolieskach.

Umiestnenie stola je taktiež veľmi dôležité. Ideálny je prístup k prirodzenému osvetleniu. Pokiaľ potrebujete použiť umelé osvetlenie, použite také, ktoré poskytuje dostatočne silné svetlo a zároveň vám nebude svietiť do očí. Na tento účel sú ideálne rôzne stolové lampy s tienidlami. Lampu umiestnite na opačnú stranu ako je ruka, ktorou pracujete, aby ste si netienili. Výšku lampy prispôsobte tak, aby vám žiarovka nesvietila priamo do očí, použite tiež vhodné tienidlo.

Svoju úlohu zohrávajú aj farby. Voľte také, ktoré vám pri práci pomôžu. Živšie farby podporujú kreativitu a tvorivosť. Tlmené jemné farby sú vhodné, keď sa potrebujete plne sústrediť a nechcete byť zbytočne rozptyľovaní svojím okolím.

Výber správnej stoličky je taktiež veľmi dôležitý. Na svojom pracovnom mieste predsa strávite niekoľko hodín denne. vaša chrbtica sa Vám za kvalitu istotne poďakuje. Veľmi komfortné sú rôzne posuvné, otočné, nastaviteľné kancelárske stoličky, vďaka ktorým nebudete musieť zakaždým vstávať pri presune na menšie vzdialenosti.

Kancelárske pomôcky po ruke (kalendár, perá, papiere, pracovné materiály, zošívačka, spinky, lepiaca páska…) skutočne dokážu uľahčiť prácu. Nechcete predsa stráviť množstvo času neustálym hľadaním. Veci, ktoré používate najčastejšie majte vždy na očiach. Môžete ich mať priamo na stole, ale pomôžu aj rôzne nástenné organizéry. V horných zásuvkách majte najpotrebnejšie veci, v nižších naopak tie, ktoré používate zriedkavo.

Keď už máte zriadené svoje pracovné miestečko, je potrebné pripraviť si aj kvalitnú pracovnú atmosféru. Dohodnite sa aj so zvyškom rodiny, aby vás pri práci nevyrušovali. Určite si jasné pravidlá, v akom čase, prípadne v akých situáciách môžu prísť za vami a kedy vás majú nechať na pokoji.

Vypnite taktiež všetky nepotrebné rušivé podnety, ako je televízia, rádio, mobil a všetky rušivé notifikácie v PC. Niektorým pri práci naopak pomáhajú inšpiratívne zvuky. Nemusí to byť práve hudba, ale aj rôzne zvuky prírody ako šum dažďa či spev vtákov môžu byť veľmi podnetné. Aby bola vaša práca kvalitná, potrebujete predsa vhodné prostredie so všetkým čo k tomu patrí.


Pracujete doma? Ako ste spokojní so svojim miestom pre prácu? Ak máte nejaké tipy, ktoré by mohli pomôcť aj iným, sem s nimi 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek, aby vám už neušiel ani jeden článok:

Najčítanejšie články za posledný mesiac:

Páči sa:

Web vytvorila:

Prihláste sa do nášho newslettra