Ako sme dovolenkovali

Aj dovolenkovať sa dá jednoducho a minimalisticky. Neveríte? Čítajte ďalej a dozviete sa, ako sa to podarilo mne a mojej rodine.

Za tie roky, čo sme spolu sme dovolenky absolvovali rôzne – na Slovensku aj v zahraničí, pri mori aj na horách, v chatke aj v hoteli. Priznávam, nikdy som nebola na all inclusive dovolenke vo veľkom turistickom rezorte, ale ani ma to bohvieako neláka. Vďaka mojej introvertnej povahe mám radšej tichšie a kľudnejšie miesta s menším množstvom ľudí alebo s ľuďmi, ktorých dobre poznám. A môj manžel to má našťastie rovnako a deti tiež.

 

Tohtoročnú dovolenku sme začali plánovať už na jeseň minulého roku. Stavili sme na istotu a vybrali sme si miesto, kde sme boli už po dva predchádzajúce roky. Samozrejme nešli sme tam len kvôli tomu, že sme to poznali, ale preto, že takáto dovolenka spĺňala naše predstavy a požiadavky.

Na začiatku sme si teda ujasnili čo vlastne chceme – užiť hlavne čas spolu a zároveň zredukovať naše materiálne požiadavky na minimum.

Čo bolo pre nás podstatné? Aké sme mali predstavy:

 • Lokácia – jednoznačne vyhrala dovolenka na Slovensku kvôli viacerým faktorom – aby sme dovolenkovali lokálne a aby sme cestovať krátko a jednoducho kvôli tomu, že máme malé dieťa
 • Miesto pobytu – chceli sme predovšetkým kombináciu vody a slnka
 • Jednoduché bývanie a presuny z miesta na miesto
 • Skromné vybavenie ubytovania – budeme tam predsa len prespávať – nepotrebujeme nadštandardné zariadenie a rôzne cool vymoženosti
 • Rýchle, jednoduché jedlo – minimum času, energie a financií vynaložených na prípravu a konzumáciu jedla
 • Batožina – málo oblečenia (aj ak väčšinu času strávime pri vode v plavkách), niekoľko predmetov zábavy (čítanie, šport,…)
 

Už tretí rok sme si za cieľ našej dovolenky vybrali malý aquapark na juhu Slovenska. Bývali sme v chatke v tesnej blízkosti kúpaliska. Stravu sme kombinovali – domáca + reštauračná. Celé dni sme strávili na kupku s výnimkou obedu a obedného spánku našej Zuzky, kedy sme si dali všetci dobrovoľne povinne siestu na izbe. 

Čo sme mali so sebou

 • oblečenie – pre každého člena rodiny 3x tričká, kraťasy, spodné prádlo, ponožky a 1x dlhé oblečenie (nohavice, mikina), 1x tenisky, 1x šľapky, uteráky, osušky, plavky + pre mňa a dcérku šaty alebo sukňa
 • kozmetika (šampón, mydlo, zubné kefky, pasta, toaletný papier, opaľovací krém a krém po opaľovaní),
 • hry (kniha, časopis, lopty, bedminton, karty…),
 • jedlo (nejaké cestoviny, omáčky, pečivo a nátierky, nealko radlery (jedlo sme nakupovali postupne už v predstihu počas akcií v obchodoch alebo sme vzali z domácich zásob),
 • lieky (základné – od teploty a zápalu, dezinfekcia, ošetrenie úrazov, na tráviace ťažkosti + lieky, ktoré pravidelne dlhodobo užívame)
 • kočík pre našu najmladšiu
 • deka na leňošenie na kupku

Zhodnotenie po návrate z dovolenky

Ubytovanie bolo jednoduché, skromné – vybavenie bolo postačujúce. Avšak, ako plynú roky,  postupom času sme si uvedomili, že čím ďalej viac nám záleží na kvalite spánku a preto by sme do budúcna uvítali pohodlnejšie postele/matrace + v takejto teplej oblasti by klimatizácia bola výraznou výhodou.

Jedlo sme riešili kombináciou domácej stravy – varenie (rýchle cestoviny, šaláty), hotové snacky (ovocie, sladké pečivo) a jedenia v reštaurácii/bufete (väčší výber jedál, žiadna práca – dostali sme hotové jedlo na stôl). Oproti minulému roku boli ceny v bufetoch a reštauráciách takmer dvojnásobné, čo nás trochu prekvapilo. Keďže sme chceli jesť nielen jednoducho ale aj nízkonákladovo, vyberali sme si najmä jedlá z denného menu, ktoré bolo cenovo najvýhodnejšie a tiež sme tým deti odlákali od každodenných hranoliek s kečupom. Vďaka tomu sme ušetrené peniaze mohli minúť na bonusy v podobe ľadovej kávy, zmrzliny, palaciniek, langošov pre deti.

Oblečenie sme mali naozaj v minimálnom množstve.  Aj napriek tomu nám ostalo veľa vecí nenosených. V tomto prípade ale neplánujem do budúcna množstvo oblečenia znižovať – mám takú zaužívanú logiku, že 3 ks z každého pre prípad, že to čo mám na sebe sa umaže, aby som sa mohla prezliecť do čistého a v prípade, že aj to druhé padne za obeť a prvé nebude ešte opraté a suché, aby som nebehalá nahá. Niekomu možno budú stačiť 2 kusy, niekomu sú aj 3 málo. Toto je však pre mňa taký ideálny počet keď nie je toho priveľa a zároveň viem, že stále budeme mať čo na seba. Oblečenie tiež vyberám tak, aby bolo navzájom kombinovateľné a dalo sa nosiť všetko so všetkým. Dôležitý je tiež materiál, aby zodpovedal ročnému obdobiu a počasiu. Tak viem, že oblečenie budem môcť pohodlne nosiť a nebudem odkladať bokom kúsky, v ktorých sa v lete priveľmi potím alebo ma v zime nezahrejú.

Zábava – tým, že sme väčšinu času trávili na kupku, bolo treba deckám zabezpečovať program len ráno a večer. Ráno sme sa väčšinou len najedli, zbalili sa a vyrazili na kupko. Na iné čas veľmi nebol, keďže sme aspoň tu spávali čosi dlhšie ako doma. Večer po návrate z kúpaliska po sprche a večeri sme mali voľný program. Kým bolo vidno, boli sme väčšinou vonku, hrali sme bedminton, kopali si loptu, vyšli si na detské ihrisko v areáli. Po zotmení sme sedeli na terase a hrali napr. karty, decká si chvíľu čítali, aj na mobiloch sa zahrali (čo si budeme nahovárať, však).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek, aby vám už neušiel ani jeden článok:

Najčítanejšie články za posledný mesiac:

Páči sa:

Web vytvorila:

Prihláste sa do nášho newslettra