Ako sa pripraviť na návrat do školy minimalisticky?

Zaradenie minimalizmu do príprav na návrat do školy vám zachráni nielen nervy a psychické zdravie, ale tiež ušetrí financie a životné prostredie.

Reklamy útočia

Znova je tu čas návratu do školy a nákupov všetkých nevyhnutností. Naozaj? Predajne aj e-shopy sa predbiehajú v tom, kto ponúkne viac zaujímavejšieho tovaru. 

  • nové peračníky, dokonale zladené s taškami a desiatovými boxami… 
  • úbor na telesnú a najkvalitnejšie tenisky ako pre vrcholových športovcov… 
  • zošity, perá, ceruzky, fixky od výmyslu sveta…
  • zakladače, organizéry, boxy do detskej izby…
  • nový školský stôl, stoličku, počítač, monitor,…

 

No nekúp to, keď je to v akcii!

Poďme na to s rozumom

Je ľahké stratiť sa v preplnených obchodoch, medzi regálmi praskajúcimi vo švíkoch a nespočetnom množstve ponúkaných tovarov. Mať na výber je super, ale mať na výber z príliš mnohých možností nie je nič moc. Impulzívna potreba nakupovať množstvo nových školských pomôcok môže byť veľmi silná, no nenechajte sa chytiť do pasce! Dôležité je uvedomiť si, že viac neznamená vždy lepšie.

Namiesto bezhlavého nakupovania skúste najprv podniknúť tieto kroky, ktoré vám pomôžu prípravu na nový školský rok poňať trochu viac jednoduchšie, minimalisticky:

Zhodnoťte, čo doma máte

Urobte inventúru existujúcich školských potrieb a oblečenia vašich detí. Pomôcky z minulého školského roku, ktoré sú ešte v dobrom stave, sa dajú znovu použiť. Oblečenie, z ktorého ešte nevyrástli tiež. Ušetríte nielen peniaze, ale znížite aj množstvo vznikajúceho odpadu.

Na nákupy sa pripravte

Predtým, ako sa vyberiete do obchodov, urobte si doma prieskum. Pozrite si zoznam školských pomôcok požadovaných školou a porovnajte ho s tým, čo už doma máte. Predídete tak zbytočným nákupom a následnému skladovaniu duplicít.

Kupujte len to, čo je nevyhnutné

Investujte do kvalitných a odolných predmetov, ktoré vydržia dlhšie. Znížite tak potrebu ich  častej výmeny. Dieťa v pohode vynosí jednu tašku či peračník aj niekoľko rokov bez potreby ich výmeny. 

Zamerajte sa na nadčasové a univerzálne kúsky, ktoré nepadnú za obeť módnemu diktátu. Vyhnite sa premenlivým rýchlo trendom, ktoré stále viac prenikajú aj medzi detský tovar.

Nekupujte veci, čo sa možno zídu. Drvivá väčšina všetkých tých „možno raz“ v praxi znamená „nikdy“.

Upratujte a organizujte

Minimalistický prístup podporuje čistotu a poriadok. S menším počtom vecí udržíte izbu vášho dieťaťa ľahšie čistú a usporiadanú. Nastavte si systém ukladania školských potrieb, zorganizujte pracovné miesto svojich detí tak, aby mali dostatok miesta nielen na odloženie a prehľadné usporiadanie školských potrieb, ale kvalitné miesto na samotnú prípravu do školy a učenie sa.

Zjednodušte balenie

Balenie do školy bude jednoduchšie s menším množstvom vecí. Žiadne zbytočnosti (rozviesť) Vaše dieťa nebude musieť každý deň nosiť so sebou nadmernú záťaž, už aj tak bývajú školské tašky príliš ťažké.

Učte deti rozumnej spotrebe

Zapojením detí do celého procesu im pomôžete naučiť sa uvedomelej spotrebe, hodnote opätovného používania a vedomému rozhodovaniu. Mať tieto zručnosti bude pre ne výhodné nielen teraz ale aj v budúcnosti.

Pripomeňte si výhody minimalistického prístupu

Urobme z tohto obdobia návratu do školy obdobie uvedomelých rozhodnutí a udržateľných postupov. Zníženie výdavkov, prostredie bez neporiadku a väčšie zameranie na zážitky namiesto hmotných vecí sú benefity, ktoré majú váhu.

Spomeňte si na výhody, ktoré minimalizmus do života prináša. Podporte pozitívny vzťah detí k škole, zamerajte sa na radosť z návratu medzi kamarátov, nové zážitky, skúsenosti a vedomosti.

Pamätajte, že minimalizmus nie je o odriekaní, ale o účelných rozhodnutiach, ktoré sú v súlade s vašimi hodnotami a dlhodobými cieľmi. Ak chcete získať viac informácií o minimalistickom rodičovstve, pozrite si zdroje ako Ako sa stať minimalistom s deťmi a 10 tipov pre minimalizmus s deťmi, ktoré vám môžu zachrániť ….. Šťastné minimalistické prípravy na návrat do školy!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek, aby vám už neušiel ani jeden článok:

Najčítanejšie články za posledný mesiac:

Páči sa:

Web vytvorila:

Prihláste sa do nášho newslettra