10 dôvodov, prečo popularita minimalizmu rastie

O minimalizme čítam a snažím sa ním žiť už niekoľko rokov. V poslednej dobe si všímam, že vo svete ale aj u nás prudko narastá popularita minimalizmu, ako životného štýlu. Každú chvíľu vznikajú nové blogy, nové články, nové knihy venujúce sa tejto téme. Ľudí, ktorých priťahuje tento životný štýl je stále viac a viac. Prečo prijímajú minimalistické princípy života?

Joshua Backer, známy minimalista a autor webu becomingminimalist.com, napísal výborný článok o tom, prečo popularita minimalizmu vo svete neustále rastie. Jeho myšlienky a slová sú tak výstižné a presné, že lepšie by som to sama určite nepomenovala. V plnej miere sa s ním stotožňujem. A preto ich, s jeho povolením, uvádzam v mojom článku pre vás.

Chcete zmeniť svet? Potom najprv zmeňte sami seba. – Sri Chinmoy

Aby sme pochopili prečo minimalizmus rastie, pozrime sa na tieto dôvody:

1. Celosvetové finančné otrasy

Rastúca nezamestnanosť, stagnujúce mzdy a klesajúce ceny akcií prinútili rodiny aj jednotlivcov prehodnotiť svoje nákupné správanie. Mnohí musia žiť z tesnejších rozpočtov. Výsledkom je, že mnoho spotrebiteľov sa rozhodlo urobiť rozdiel medzi základnými a nepodstatnými nákupmi.

2. Starostlivosť o životné prostredie

Veľa ľudí sa rozhodne žiť minimalistický život z obáv o životné prostredie. Chápu, že menšia spotreba znamená menšie využívanie prírodných zdrojov našej planéty. A rozhodli sa radšej urobiť zmenu, ako by sa len nečinne prizerali z vedľajšej koľaje.

3. Vysoké hodnoty osobného dlhu

Po rokoch a rokoch života nad pomery sa ľudia začínajú dostávať do obrazu. Mnohí z nich sa múdro rozhodli dostať sa spod ničivej ťažoby dlhu. Stále rastúca popularita ľudí ako Dave Ramsey a Adam Baker je dôkazom toho, že ide o rastúci trend. Ako prostriedok na dosiahnutie tohto cieľa sa ľudia rozhodli kupovať menej a viac šetriť. Je to trend, ktorý snáď bude pokračovať.

4. Zvýšenie globálneho sociálneho povedomia

Nespravodlivosť, chudoba, podvýživa existovali vždy. Ale tým, že nové technológie urobili svet menšim, sú globálne obrazy/správy viac prístupné. Naše povedomie o nepomere vo svete sa zvýšilo. Mnohí reagujú na výzvy a pomocou svojich financií pracujú na tom, aby sa v globálnom meradle rozdiely znížili. Kŕmia hladných, poskytujú čistú pitnú vodu a potlačujú epidémie. Rozprávajú o týchto problémoch tam, kde je to potrebné.

5. Minimalistické umenie / Moderná estetika

Dobré umenie pôsobí na dušu a nové idei sa stávajú dôveryhodnými. Pojem „minimalistické umenie“ bol prvýkrát použitý v roku 1929. Svoj najväčší rozmach zažilo v priebehu šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia. Obnaženie umenia až do jeho základných rysov sa začalo prejavovať v maliarstve, sochárstve aj hudbe. Čoskoro presiahlo do dizajnu a architektúry a vznikol pojem: “moderný dizajn”. V dôsledku toho, že nám tento typ umenia vstúpil do duše, stala sa myšlienka minimalistických princípov vierohodnou. Rovnako ako minimalistický životný štýl.

6. Pokroky v používaní výpočtovej techniky

Pokroky v používaní počítačovej techniky urobili minimalizmus oveľa jednoduchším než bol kedykoľvek predtým. Počítače dnes nahradili potrebu používania CD, DVD, papierových dokumentov, fotoalbumov, kalendárov, kalkulačiek, kníh, telefónnych zoznamov, poznámkových zápisníkov, novín a iných. Nutnosť držať tieto fyzické predmety u nás doma je minulosťou.

7. Benefity sú dnes požadované viac ako inokedy

Ako náš svet stále rastie v zložitosti, vzniká oveľa väčší dopyt po mnohých osobných výhodách, ktoré minimalizmus ponúka. Minimalizmus ponúka život, kde zažívame menej stresu, menej rozptýlenia, väčšiu slobodu a viac času. Všetko sú to veci, ktoré dnes ľudia zúfalo hľadajú. A dopyt po nich rastie viac ako kedykoľvek predtým.

8. Viac online prítomnosti

Zástancovia minimalistického životného štýlu sú ľahšie prístupní a atraktívni pre ostatných tým, že píšu o svojich skúsenostiach online. Blogeri, ako Leo Babauta , Dave Bruno, Colin Wright a Tammy Strobel viac ako kedykoľvek predtým ponúkajú možnosť nájsť radu, povzbudenie a inšpiráciu pre minimalistický štýl života.

9. Nový životný štýl je dostupný ako nikdy predtým

Internet umožňuje žiť nový životný štýl. Ľudia už nemusia byť viazaní typickým 8-hodinovým pracovným časom. Darren Rowse sa živí tým, že pomáha druhým dosiahnuť ziskovosť v blogovaní. Chris Guillebeau naučí kohokoľvek založiť svoj vlastný malý podnik. Nespočetné množstvo ďalších sa rozhodlo, vykonávať svoju prácu online. A mnoho z nich sa rozhodlo pre minimalizmus. S ním bude ich zvolený životný štýl dostupnejší. Koniec koncov, cestovanie po svete je oveľa jednoduchšie, keď všetky svoje veci zmestíte do batohu.

10. Realizácia má v živote vyššiu hodnotu ako majetok

Konzum je živý a zdravý. Reklamy nám aj naďalej tvrdia, že náš budúci nákup nám prinesie uspokojenie. A ľudia tomu aj naďalej veria. Ale je tu rastúci trend premýšľavých ľudí, ktorí začínajú vidieť skrz faloš a spochybňujú toto tvrdenie. Posledný svetový ekonomický boom vznikol aj preto, že sa ľudia snažili zhromažďovaním majetkov nájsť svoje šťastie… No tieto snahy zostali nenaplnené. Ako výsledok? Ľudia začínajú hľadať šťastie a naplnenie vo svojom okolí: vzťahy, sociálne záležitosti a zmysel vecí.

 


Možno sa zatiaľ minimalistickému životu bránite, no skúste nad tým pouvažovať… Tento článok je možné chápať aj v zmysle „10 dôvodov, prečo by ste sa mohli minimalistom stať“.  Napíšte mi, či niektoré dôvody popularity minimalizmu vo vás zarezonovali a prečo? Teším sa na vaše ohlasy 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek, aby vám už neušiel ani jeden článok:

Najčítanejšie články za posledný mesiac:

Páči sa:

Web vytvorila:

Prihláste sa do nášho newslettra