Minimalistické Vianoce: Návrat k skutočnému významu sviatkov

Minimalistické Vianoce? Je to možné, veď protiklady sa priťahujú. A možno to nakoniec ani nebudú až také protiklady…

Čo pre vás vlastne Vianoce znamenajú?

Hovorí sa o nich, že sú to „najkrajšie sviatky roka“ alebo aj „sviatky radosti a pokoja“. Cítite to tak aj v októbri keď už vidíte v supermarketoch vianočnú výzdobu a prvé tipy na darčeky? Alebo aj vo chvíľach, keď na vás z každého rohu vyskakujú reklamy so zaručenými najsuper tipmi na dekorácie, stromčeky, darčeky, koláče.., ktoré vám na Vianoce nesmú chýbať? Cítite to aj keď v decembri, keď stojíte v tlačenici v obchodoch alebo zápchach na cestách vytvorených horlivými nakupovačmi? Alebo vtedy, keď sa naháňate za vyleštenou domácnosťou a nekonečným množstvom kulinárskych dobrôt, ktorými chcete ohúriť pri sviatočnom stole?

Zo všetkého vymenovaného cítim ja osobne veľký stres a smútok. Vždy mi bolo ľúto, keď sme ako deti, namiesto vianočných rozprávok museli pomáhať s pečením pomaly desiateho druhu vianočného pečiva. Aby ho nebolo náhodou málo. A po sviatkoch to vyhadzovali, keďže žalúdky máme celý rok tie isté, žiadne nám nepribudli ani sa nezdvojnásobili.

Alebo si spomínam, ako som už v mojich dospelých (neznamená rozumných) časoch, namiesto pokojnej prechádzky niekde v prírode radšej behala po obchodoch a nakupovala ozdoby, darčeky a ďalšie somariny, ktoré aj tak pár dní po sviatkoch zapadli prachom zabudnutia.

Z niektorých vecí som našťastie „vyrástla“. Z niektorých vyrástla aj moja rodina, no a niektoré (zlo)zvyky nás bohužiaľ stále neopustili. Niektorí s nimi bojujeme ale niektorí ani nie :/

Podľa mňa sú dnes Vianoce niekde úplne inde. Stali sa sviatkom konzumu. Sviatkami hojnosti boli aj kedysi, no život bol vtedy iný. Aj tá hojnosť vyzerala úplne inak. Počas bežného roka sa ľudia netopili v majetku, jedle, peniazoch, radovánkach tak, ako sme zvyknutí dnes. Samozrejme, nie všetci sa topíme v bohatstve, ale aj tak toho máme stále viac, ako skutočne potrebujeme.

Ako to bude vyzerať tento rok?

Skúste sa v tomto predvianočnom zhone zastaviť a spomenúť si na skutočný význam Vianoc. Skúste si to pripomenúť – čo pre vás Vianoce znamenajú a aký odkaz pre vás nesú. Prečo sú označované ako „sviatky radosti a pokoja“? Prečo sú považované za „najkrajšie sviatky v roku“?

Odpoveď musí nájsť každý sám vo svojom vnútri. Naozaj sa zamyslite a úprimne si zodpovedzte otázku: Ako by mali vyzerať moje ideálne Vianoce?

Ja sa nad tým už nejaký ten piatok zamýšľam, aj v kontexte všetkého vyššie spomenutého. Pre mňa osobne a verím, že vo vnútri po odhodení všetkého pozlátka aj pre mnohých z vás, sú to sviatky rodiny. Aj všetky tie nezmyselnosti týkajúce sa nakupovania darčekov, vypekania nekonečného množstva dobrôt a bláznivého dekorovania našich domovov sú vlastne len dobre ukrytou snahou potešiť svojich najbližších. Ide len o to, či pôjdeme na to z tej správnej strany.

Čo by vás potešilo viac? Budete prežívať pocit radosti z prehýbajúceho sa stola a hojnosti darčekov pod stromčekom? Alebo budete šťastnejší, keď si užijete spoločne strávený čas, pohodu a blízkosť svojej rodiny? Možno budete prekvapení koľkí z vašich blízkych by vymenili neosobný dar za úsmev, objatie, alebo spoločný čas strávený napríklad pri šálke teplého čaju.

Dájú sa prežiť Vianoce aj minimalisticky?

Ako som už povedala, odpoveď musí nájsť každý sám. Ale za mňa jednoznačne ÁNO.

Vianoce nie sú zďaleka len o darčekoch, no každý isto uzná, že darčeky tvoria dôležitú položku v mnohých rodinách. Môj starší syn napríklad práve vstupuje do veku, kedy ho zaujímajú darčeky a ich množstvo pod vianočným stromčekom. Preto u nás nemôžme ani len pomýšľať na Vianoce úplne bez darčekov. To by som mu nespravila. Snažíme sa teda urobiť kompromis a vybrať niečo naozaj hodnotné. Každý v domácnosti dostane niečo pre úžitok a niečo pre potešenie. V ideálnom prípade, by sa tieto vlastnosti mohli spojiť do jedného 🙂

Tak teda čo vlastne darovať? Opäť nechcem radiť konkrétne, pretože ako som už vo viacerých článkoch spomínala, každý z nás žije iný život s inými prioritami. Veľkým osvietením môže byť napríklad zistenie, že darčeky nemusia byť vždy len hmotné.

Obrovskú radosť môže urobiť napríklad aj nejaký „zážitkový darček“. Ženy môže zaujať napríklad wellness, mužov lístok na športové podujatie, pre deti napríklad tvorivý či pohybový kurz… Aj obyčajná darčeková poukážka môže potešiť viac ako nechcený a absolútne netrefný dar. Samozrejme, pokiaľ bude vyberaná s citom a ohľadom na záujmy obdarovaného.

Vianoce bez darčekov?

Ďalšou možnosťou je minimalizovanie množstva darčekov. Poviem vám ako sme to urobili my. U nás, v širšej rodine sme toto úspešne zaviedli najmä po tom, ako sa nám nahromadili deti, synovci, netere. Dohodli sme sa so súrodencami a švagrovcami, že deťom kúpime jeden darček, ktorý bude zodpovedať vkusu a záujmom daného dieťaťa a bude akoby „od krstných“. Svoje dieťa poznáme každý najlepšie, takže dostane radšej jeden zmysluplný dar ako niekoľko menších a úplne od veci. Vyhneme sa tak prebytku nechcených, nepoužívaných, nezmyselných darov.

Čo sa týka vianočného šialenstva okolo upratovania a dekorovania domácnosti, už dávno som si dala pohov. Pri troch šintroch nie je naša domácnosť ani počas roka zďaleka tip-top. Upratovať budeme teda len bežne ako kedykoľvek počas roka – neviem, či sa vôbec dostane rad na umývanie okien… Pribudnú samozrejme aj nejaké dekorácie, no určite to nebudeme s jedným ani s druhým preháňať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek, aby vám už neušiel ani jeden článok:

Najčítanejšie články za posledný mesiac:

Páči sa:

Web vytvorila:

Prihláste sa do nášho newslettra