10 tipov ako sa vyhnúť pocitu preťaženia

V dnešnom svete, plnom rýchlosti a neustáleho ruchu, nie je nič neobvyklé cítiť sa preťažene a mať preplnenú hlavu. Je to stav, kedy cítime, že je všetkého okolo nás „príliš veľa“. My potom nemáme dostatočné zdroje (ako čas, energiu, schopnosti) na to, aby sme to všetko zvládli (a teraz nemyslím hmotné veci okolo seba).

 

Možno to tiež poznáte: príliš veľa každodenných povinností,  príliš veľa pracovných záväzkov, príliš veľa rodinných starostí starosti a osobných cieľov často spôsobujú, že sa cítime stratení a unavení, nemáme energiu a motiváciu pokračovať, môžu sa vyskytnúť pocity úzkosti a chaosu.

Je však možné získať kontrolu nad svojím životom a vyhnúť sa tomuto pocitu. Sebaspoznávanie je pre dosiahnutie rovnováhy kľúčové. V tomto článku sa dozviete 10 účinných spôsobov, ako sa vyhnúť pocitu preťaženia a získať (späť) svoj vnútorný pokoj.

1. Zorganizujte sa

Vytvorenie si jasného plánu alebo rozvrhu úloh a povinností je jedným zo základných krokov na ceste k zvládnutiu pocitu preťaženia. Keď si stanovíme jasný plán, následne vieme, čo konkrétne vyžaduje naša práca, a môžeme sa na to lepšie zamerať. Je dôležité identifikovať, čo je skutočne dôležité a čo je pre nás prioritou, aby sme vedeli, kam smerovať svoje úsilie.

Vytvorenie zoznamu úloh a postupne ich vykonávať, je ďalším nástrojom, ktorý nám pomáha udržať si prehľad. Zapisovanie úloh na papier alebo v elektronickej forme nám poskytuje aj  vizuálny prehľad o tom, čo všetko je potrebné urobiť, a zároveň nám poskytuje uspokojenie a pocit pokroku, keď označíme úlohy za dokončené.

Plánovanie a organizácia nám umožňujú využiť naše zdroje (čas, energiu, schopnosti) efektívne a minimalizovať chaotické a nerozhodné situácie. Keď máme všetko dobre zorganizované, môžeme sa s väčšou istotou pustiť do úloh a zvládnuť ich bez pocitu preťaženia a strachu z toho, že niečo nezabudneme alebo nestihneme.

Vytvorenie si jasného plánu a organizácia úloh nie sú len praktickými nástrojmi v tomto boji, ale aj psychologickými podpornými faktormi. Pomáhajú nám získať kontrolu nad naším životom a pocitom preťaženia, pretože vieme, čo sa od nás očakáva a aké kroky musíme urobiť, aby sme dosiahli svoje ciele.

2. Delegujte alebo požiadajte o pomoc

Nemusíte niesť ťarchu celého (vášho) sveta na svojich pleciach sami. Ak sa cítite preťažený, je čas delegovať niektoré úlohy delegovať alebo požiadať o pomoc. Či už požiadate o pomoc kolegu alebo zapojíte do práce členov svojej rodiny (samozrejme, v závislosti od povahy úloh), rozdelenie záťaže môže mať obrovský význam. Umožní vám to rozdeliť si povinnosti a trochu zľahčiť svoju pracovnú záťaž.

Pamätajte, že tímová práca a získanie pomocnej ruky vám môže poskytnúť potrebný priestor na vydýchnutie. Preto neváhajte osloviť druhých a podeliť sa o záťaž. Budete prekvapení, o koľko ľahšie sa úlohy môžu vyriešiť.

3. Zamerajte sa len na jednu vec

Všetci sme sa už niekedy nechali zlákať lákadlom multitaskingu a mysleli sme si, že zvládneme viacero úloh súčasne. Ale ide o to, že multitasking často vedie k zvýšenému stresu a pocitu zahltenia, ktorému sa snažíme vyhnúť. Poďme teda znížiť rýchlosť a vyskúšať iný prístup. Namiesto toho, aby sme žonglovali s mnohými úlohami naraz, sústreďme sa vždy na jednu úlohu a dotiahnime ju do konca, než prejdeme na ďalšiu. Verte mi, funguje to zázračne! 

Keď sa budete venovať len jednej úlohe, môžete sa do nej naplno ponoriť, vydať zo seba to najlepšie a udržať si sústredenie. Nielenže sa budete cítiť produktívnejší, ale zažijete aj pocit naplnenia, keď budeme môcť hrdo povedať: „Zvládla som to!“ Vymaňme sa teda z pasce multitaskingu a prijmime silu single-taskingu. Je to zmena, ktorá vám prinesie pocit väčšej kontroly a menšieho preťaženia.

4. Vyhnite sa zbytočnému preplňovaniu svojho harmonogramu

Často si na seba naložíme nekonečný zoznam povinností a záväzkov. Ale viete čo je ten tajomný kľúč k prežitiu? Vyhnúť sa preplánovaniu a jednoducho odmietnuť aktivity, ktoré v skutočnosti nie sú dôležité alebo nám neprinášajú radosť. Je čas byť selektívny! Múdro si vyberajte, na čo sa budete sústrediť a zabezpečte si dostatok času pre seba. 

Skúste si predstaviť svoj harmonogram ako plátno a vyberajte farby starostlivo. Vyberte si tie najjasnejšie, najžiarivejšie odtiene, činnosti, ktoré vás napĺňajú radosťou a prinášajú zmysel. A čo je s tými ostatnými sivými a mdlými farbami? Jednoducho ich vymažte z plátna. Odmietnite ich bez obáv! Viete prečo? Pretože si zaslúžite mať dosť času a priestoru pre seba, pre veci, ktoré vás inšpirujú a nabíjajú energiou. 

Takže neváhajte a hrdinsky odmietajte, čas od času dajte prioritu sebe a sledujte, ako sa dejú zázraky. Týmto spôsobom si vytvoríte vyvážený a radostný život, v ktorom ste na prvom mieste vy a vaše šťastie.

5. Získajte nadhľad

Často sa zahlcujeme tým, že sa sústredíme na malé detaily a strácame zo zreteľa širší obraz. Poznáte to príslovie: „Pre stromy nevidíte les“? Je čas urobiť krok vzad a pozrieť sa na veci s odstupom. Na chvíľu sa zastavte, zamyslite sa nad tým, čo je skutočne dôležité, a pripomeňte si svoje dlhodobé ciele a dôvody, prečo ich chcete dosiahnuť. Toto cvičenie vám pomôže znovu získať jasnosť a širší pohľad. Je to príležitosť znovu sa spojiť so svojou víziou a cieľom. 

Aby to bolo ešte účinnejšie, zvážte možnosť vyvesiť svoje ciele a svoje „prečo“ na viditeľnom mieste, kde ich budete mať každý deň na očiach. Či už je to nástenka s víziami, samolepiace poznámky alebo denník, neustála vizuálna pripomienka udrží vaše ciele v popredí vašej mysle. Takto nestratíte zo zreteľa to, na čom skutočne záleží, a bude vám to slúžiť ako kompas, ktorý vás povedie cez výzvy a rozptýlenia, ktoré vám prídu do cesty. Presuňme teda svoju pozornosť z detailov na celkový obraz a nechajme svoje ciele a túžby, aby boli naším vodiacim svetlom.

6. Upravte svoje očakávania

Poďme sa porozprávať o tých nepríjemných pocitoch preťaženia, ktoré často pramenia z toho, že máme od seba (alebo od iných) vysoké očakávania. Je načase skontrolovať si realitu. Opakujte po mne: „Nemusím byť vo všetkom dokonalý a nemôžem kontrolovať každú situáciu.“ Prijatie tejto pravdy je kľúčom k nájdeniu úľavy od preťaženia. Je dôležité upraviť svoje očakávania a byť k sebe láskavý. Dokonalosť je nedosiahnuteľný cieľ a neustále úsilie o ňu len zvyšuje zbytočný tlak. Namiesto toho sa zamerajme na pokrok, rast a dajme si povolenie robiť na ceste chyby. Nezabudnite, že je v poriadku požiadať o pomoc a v prípade potreby sa oprieť o iných. Všetci sme ľudia a nikto z nás nemá všetko premyslené. Preto praktizujme súcit so sebou samým, doprajme si trochu voľnosti a oslavujme svoje úsilie a úspechy bez ohľadu na to, aké malé sa môžu zdať. Vytvoríme si tým priaznivé prostredie, ktoré nám umožní prosperovať a zníži zdrvujúce bremeno nerealistických očakávaní.

7. Naučte sa povedať "nie"

Niekedy musíte byť sebeckí a chrániť svoj čas a energiu. Viete, čo sa hovorí, menej je viac! Často sa zaťažujeme nadmerným počtom povinností a záväzkov, ktoré nám preplňujú rozvrh až po okraj. Ale tu je priateľská pripomienka: je v poriadku povedať „nie“ aktivitám, ktoré nie sú skutočne dôležité alebo vám neprinášajú radosť. 

Selektivita je kľúčová. Starostlivo si vyberajte, na čo sa chcete zamerať, a zabezpečte si dostatok času pre seba. Máme tendenciu nahromadiť si na tanier kopec povinností a záväzkov, ale je načase, aby sme začali rozlišovať, čo si skutočne zaslúži našu pozornosť a kam by sme mali investovať svoj drahocenný čas. 

Urobte krok späť, zhodnoťte svoje možnosti a nebojte sa uprednostniť vlastné blaho. Nejde o to, aby ste robili všetko – ide o to, aby ste robili to, čo je najdôležitejšie. Uvoľnime teda svoje rozvrhy, prijmime silu povedať „nie“, keď je to potrebné, a vytvorme si priestor pre veci, ktoré nám skutočne prinášajú naplnenie a šťastie.

8. Postarajte sa o seba

Starostlivosť o vaše fyzické a emocionálne zdravie by mala byť na prvom mieste vášho zoznamu priorít. Je čas venovať sa starostlivosti, ktorú si zaslúžite! Dostatočný spánok, vyvážená strava, pravidelné cvičenie a relaxačné aktivty sú kľúčové pre udržanie rovnováhy a zníženie stresu. 

Vytvorte si teda rutinu starostlivosti o seba, ktorá vám bude vyhovovať. Nezabudnite, že nie je absolútne nič zlé na tom, ak si dáte prestávku a umožníte si načerpať nové sily. Dajte si povolenie na oddych a regeneráciu. Doprajte si Zzz, naštartujte svoje telo výživnými jedlami, rozbušte svoje srdce cvičením a doprajte si aktivity, ktoré vám prinášajú radosť a uvoľnenie.

Starostlivosť o seba nie je sebectvo – je to nevyhnutnosť. Ak uprednostníte svoju pohodu, budete lepšie pripravení zvládnuť životné výzvy a prekonať náročné chvíle s jasnou a sústredenou mysľou. Urobme teda zo starostlivosti o seba neodmysliteľnú súčasť našej každodennej rutiny a prijmime neuveriteľné výhody, ktoré prináša našej celkovej pohode.

9. Venujte sa aktivitám, ktoré vás nabíjajú

Je dôležité vyhradiť si čas na aktivity, ktoré vám prinášajú radosť a dobíjajú energiu. Či už je to čítanie, počúvanie hudby, cvičenie, meditácia alebo iné koníčky, ktoré vám pomáhajú uvoľniť sa, nezabudnite im dať prednosť. Tieto chvíle oddychu a radosti zohrávajú kľúčovú úlohu pri znižovaní stresu a dopĺňaní vašich energetických zásob. 

Poskytujú veľmi potrebný oddych od zdrvujúcich požiadaviek každodenného života. Preto sa pokojne ponorte do pútavej knihy, pustite si obľúbené melódie a nechajte hudbu upokojiť vašu dušu, vypoťte sa pri uspokojivom cvičení alebo nájdite vnútorný pokoj prostredníctvom meditácie. 

Nech už je to čokoľvek, nájdite si čas na aktivity, ktoré vám prinášajú pocit naplnenia a omladenia. Pamätajte, že starostlivosť o seba nie je len o staraní sa o povinnosti, ale aj o pestovaní vašich vášní a hľadaní rovnováhy v živote. Dajte si teda povolenie dopriať si tieto chvíle blaženosti a sledujte, ako sa vaša hladina stresu rozplynie a vy budete „znovuzrodení“ a pripravení dobývať svet.

10. Relaxujte

Pokiaľ ide o znižovanie stresu a pocitu, že na vás všetko padá, existuje množstvo relaxačných techník, ktoré vám môžu pomôcť. Možnosti sú nekonečné, od meditácie a hlbokého dýchania až po progresívnu svalovú relaxáciu a jogu. Tieto techniky ponúkajú cestu k vnútornému pokoju a pomáhajú zmierniť úzkosť. Oplatí sa preskúmať rôzne metódy a nájsť tú, ktorá vám najviac vyhovuje. 

Ak s relaxačnými technikami začínate, meditácia môže byť skvelým východiskovým bodom. Nájdite si pokojné miesto, zavrite oči, sústreďte sa na svoj dych a nechajte svoje myšlienky jemne odplávať. Prípadne hlboké dýchacie cvičenia môžu okamžite upokojiť vašu myseľ a telo. Pomaly, zhlboka sa nadychujte a pomaly vydychujte, pričom s každým nádychom sa zbavujte napätia alebo stresu. 

Ďalšou účinnou technikou je progresívna svalová relaxácia, pri ktorej systematicky napínate a uvoľňujete jednotlivé svalové skupiny, aby ste podporili hlboké uvoľnenie. A samozrejme, existuje aj joga, ktorá kombinuje fyzický pohyb s vedomým dýchaním na zvýšenie flexibility aj upokojenia. 

Vyskúšajte tieto techniky, experimentujte s rôznymi prístupmi a objavte ten, ktorý vám najviac vyhovuje. Pri dôslednom cvičení zistíte, že získavate väčší pocit vnútorného pokoja a vyrovnanosti, pričom sa cestou znižuje úzkosť a preťaženie.

V hlavnej úlohe ste vy

Každý z nás je jedinečný, a preto je dôležité objaviť vlastné spôsoby, ako sa vyhnúť pocitu preťaženia. Je to taká malá výzva, kedy sa púšťame do objavovania a experimentovania. Skúšajte rôzne stratégie a postupy a potom ich prispôsobte svojim vlastným potrebám a preferenciám. Je to akoby ste si vytvárali vlastný „zoznam najlepších postupov pre mňa“. A keď nájdete stratégie, ktoré vám naozaj pomáhajú a fungujú, neváhajte ich ďalej rozvíjať a zdokonaľovať.

Práve tieto jedinečné spôsoby sa stanú vašimi tajnými zbraňami proti preťaženiu a vytrhnú vás z každodenných povinností do oslobodzujúcej rovnováhy. Nezabudnite však, že neexistuje žiadne „univerzálne riešenie“ pre každého. To, čo funguje pre vašu kamarátku alebo kolegu, nemusí nutne fungovať aj pre vás. Preto sa skúste načúvať svojmu vnútru a sledovať, čo vám prináša najväčšiu úľavu a pokoj.

S odvahou a otvorenosťou vyskúšajte rôzne stratégie, experimentujte s nimi a postupne si vytvorte svoju vlastnú zbierku účinných nástrojov na zvládanie preťaženia. A keď sa cítite, že ste našli to „pravé“, nezabudnite sa podeliť o svoje skúsenosti s ostatnými, aby sme si navzájom mohli pomôcť pri hľadaní rovnováhy a blaha.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek, aby vám už neušiel ani jeden článok:

Najčítanejšie články za posledný mesiac:

Páči sa:

Web vytvorila:

Prihláste sa do nášho newslettra